ШОЛОМ АЛЕЙХЕМ – ПІСНЯ ПІСЕНЬ

Частина перша БУЗЯ 1 Бузя — пестливе ім’я, створене з Естер-Люби: Любузя — Бузя Вона менша за мене на один чи два роки, а нам обом нема ще й двадцяти літ. Мій старший брат Беня жив на селі, орендував млин,…

ШОЛОМ АЛЕЙХЕМ (Шолом Нохумович Рабинович) (1859—1916)

Перші літературні спроби — переважно нове- ли. 1883 року опублікував новелу «Вибори» під псевдонімом Шолом Алейхем. Цей псевдо- нім дослівно перекладається «мир вам» і вико- ристовується в івриті як привітання. Саме під цим ім’ям письменник увійшов у історію світо- вої…

БЕРНАРД ШОУ – ПІГМАЛІОН

ДІЯ ПЕРША Лондон. Ковент Гарден — площа в Лондоні. Літній вечір. Злива. Перехожі ховаються від дощу під портиком церкви Святого Павла. Серед них пані з донькою. Обидві у вечірніх сукнях. Усі невдоволень Лише один чоловік щось зосереджено занотовує у свій…

БЕРНАРД ШОУ (1856-1950)

Англійський драматург, лауреат Нобелівської премії 1925 р. Літературні інтереси Бернарда Шоу були над- звичайно широкими, а його ерудиція вража- ла сучасників. Він писав статті як музичний і  театральний критик, видав монографії про творчість Генріка Ібсена і композитора Ріхте- ра Вагнера,…

АНТОН ПАВЛОВИЧ ЧЕХОВ – ВИШНЕВИЙ САД

Комедія на 4 дії Дійові особи Ранєвська Любов Андріївна — поміщиця А н я — її дочка, 17 років Варя — її приймачка, 22 роки Гаєв Леонід Андрійович — братРанєвської Лопахін Єрмолай Олексійович — купець Симеонов-Пищик Борис Борисович — поміщик…

АНТОН ПАВЛОВИЧ ЧЕХОВ – ЧАЙКА

Комедія у чотирьох діях Дійові особи Ірина Миколаївна Аркадіна, за чоловіком Треплє- ва,акторка Костянтин Гаврилович Треплєв, її син, молодий чоловік Петро Миколайович Сорін, її брат Ніна Михайлівна Зарєчна, молода дівчина, дочка багатого поміщика Ілля Опанасович Шамраєв, поручик у відставці, управляючий…

АНТОН ПАВЛОВИЧ ЧЕХОВ (1860-1904)

Видатний російський письменник, новатор жанру «малої прози», майстер оповідань, осо- бливо спресованих, лаконічних, з величезною І смисловою навантаженістю, де підтекст важли- віший від тексту, несказане — від сказаного. Починав у літературі як автор сатиричних і гу- ] мористичних оповідань (збірки…

ЕРНЕСТ ХЕМІНГУЕЙ – СТАРИЙ І МОРЕ

Старий рибалив сам-один на своєму човні в Гольфстрімі. Ось уже вісімдесят чотири дні він повертався без риби. Перші сорок днів ра­зом із ним ходив у море хлопчик, але потім батьки звеліли йому ви­ходити в човні іншого рибалки, бо Сантьяго (саме…

ЕРНЕСТ ХЕМІНГУЕЙ (1899-1961)

Американський письменник, лауреат Нобелів- ської премії 1954 року. Хемінгуей належить до так званого «втра- ченого покоління». Найперша його публіка- ція — книжка «Три оповідання і десять віршів» (1923). Досвід пережитого в роки Першої сві- тової війни набув втілення на сторінках…

МАКС ФРІШ – САНТА КРУС

Балада Дійові особи Е л ь в і р а, тридцятки’ятирічна жінка Віола, її дочка Р о т м і с т р, її чоловік Пелегрін, мандрівний співак Господиня шинку Лікар Служник Писар Хлопець Негр Жандарм П е д р…

МАКС ФРІШ (1911-1991)

Швейцарський письменник. Твори писав ні- мецькою мовою. Перший роман — «Юрг Райнгарт» (1934). Од- ного разу він вирішив назавжди розпрощатися з літературою у будь-якій формі і навіть спалив свої папери. У двадцять п’ять років він почав навчатися архітектури, пообіцявши собі…

ГЮСТАВ ФЛОБЕР – ПАНІ БОВАРІ

ЧАСТИНА ПЕРША У житті Шарля Боварі навіть у дитячі роки не було нічого особли­вого. До дванадцяти років він тинявся селом: бігав за орачами в поле, ганяв грудками граків, рвав понад ровами шовковицю, пас із хворос­тиною індиків, ворушив сіно, лазив по…

ГЮСТАВ ФЛОБЕР (1821-1880)

Французький письменник, один з найкращих майстрів слова французької і світової літера- тури. Увійшов у літературу як творець об’єк- тивного роману. Творчий шлях почав як ро- мантик, у другій половині 40-х років перейшов на позиції реалізму. Визнання здобув соціаль- но-психологічний роман…

АФАНАСІЙ ФЕТ – Убога мова в нас! Хотіти й не могти

*  * * Убога мова в нас! Хотіти й не могти, — Ні друзям, ні чужим не перекажеш ти Того, що в грудях б’є, немов прозорі хвилі. І марна вся жага невтолених сердець, І перед вічною оманою мудрець Схиляє сивину…

АФАНАСІЙ ФЕТ – Як хмурно, сумно восени

*   * * Як хмурно, сумно восени, холодні дні в глухій тривозі. В якій безрадісній знемозі у душу просяться вони! Але є дні палкі, як кров, — в мережі золотих узорів шукає осінь ярих зорів, жагучих забагів — любов. Мовчить,…