«ЗАСВИСТАЛИ КОЗАЧЕНЬКИ…»

Після зимових канікул у класі писали твір. Павло вирішив розповісти про відвідання театру. Йому сподобалася опера Миколи Віталійовича Лисенка «Тарас Бульба», особливо хор «Засвистали козаченьки», створений на основі пісні, автором якої вважають Марусю Чурай. Цю мелодію він пізнав ще в…

«ЛЯЛЕЧКА»

На уроці виникла суперечка про те, чому новела Михайла Коцюбинського називається «Лялечка». Одні гаряче обстоювали думку, що ця назва характеризує вчительку Раїсу Левицьку як покірну, безвольну виконавицю волі сільського попа отця Василя, маріонетку в його руках. Інші не менш палко…

«А БРАТІЯ МОВЧИТЬ СОБІ»

Галина Петрівна не раз думала, як пожвавити роботу мовно-літературного гуртка. Якийсь би диспут провести чи дискусію. І ось, переглядаючи нову книжку, вона прочитала цікаві рядки – відгомін давньої наукової суперечки між двома шевченкознавцями. Ішлося про тлумачення слова «братія» в поемі…

«НА ПАНЩИНІ ПШЕНИЦЮ ЖАЛА…»

Члени студії художнього читання при районному Будинку піонерів завжди з інтересом чекали заняття. Можливо, це було пов’язано з керівником – людиною артистичною, м’якої вдачі, колишнього актора і режисера міського драматичного театру. Говорячи, Іван Петрович випромінював стільки енергії, непідробного почуття, що…

ЛІТЕРАТУРНІ РОЗДУМИ. ШЕВЧЕНКОВІ АВТОГРАФИ

П’ятикласники збирали макулатуру. Вони підійшли до маленького двоповерхового будиночка, дуже старого й обшарпаного, який своїм жалюгідним виглядом псував усю картину вулиці. На другому поверсі ніхто вже не жив, а на першому біля вікна стояла якась бабуся. До неї і звернулися…

ІМ’Я ЇЇ БУЛО ТЕТЯНА

На літературному вечорі восьмикласників була вікторина Багато запитань з української, російської літератури. І раптом таке: «Як ім’я по батькові Тетяни Ларіної – героїні роману у віршах О. С. Пушкіна «Євгеній Онєгін»? Почали думати, пригадувати, навіть радитися між собою, бо вже…

ВІН ЧИ ВОНА?

Хто з дитинства не знає чудового ліричного вірша Михайла Юрійовича Лєрмонтова «На півночі дикій…»? У ньому з великою художньою силою в образі сосни передано почуття самотньої людини. Сумно, холодно. Кругом сувора, непривітна природа. Гола вершина і сніг, сніг… Вітер погойдує…

ПРО БЛОХУ

У «Фаусті» Гете Мефістофель в Ауербаховому склепі в Лейпцігу співає пісеньку про блоху. Зміст її ми знаємо з популярного музичного твору композитора Модеста Петровича Мусоргського. І раптом: що таке? И самой королеве, и фрейлинам ее от блох не стало мочи,…

В ЦИРКУ

У Стародавньому Римі дуже любили видовища. „Panem et circenses!” – «Хліба і видовищ!» – вимагали римляни від своїх правителів (буквально: «Хліба й циркових (видовищ)!»). Величезний Колізей, що був споруджений у Римі в І столітті нашої ери, вміщував 700 тисяч глядачів….

В ОПЕРІ

Марія Семенівна, класний керівник 7-А, вирішила повести своїх учнів до оперного театру – на «Князя Ігоря». У неділю вранці зібралися біля школи й пішли до театру. Хоча й було далеченько, вирішили на тролейбус не сідати: погода гарна. – От цікаво,…

В АПТЕЦІ

Тисячу разів проходили ми повз аптеку, а сьогодні якось інакше дивилися на її вивіску, на вітрину, де добрий Айболить без перепочинку лікував хворого бегемота. Вивісок було аж три на розі «Аптека», а по боках – „Apotheke” і „Pharmacie”. Що означає…

В ПОЛІКЛІНІЦІ

Біля нашої школи величезна поліклініка. Одного разу головний лікар запросив нас на день відкритих дверей, щоб ми ознайомилися з роботою лікарів, медичних сестер, реєстраторів. Може, після школи й нас привабить медицина – адже кваліфіковані кадри завжди потрібні. Новий світлий будинок…

НЕБЕСНІ НАЗВИ

Нічне небо густо вкрито зорями, і кожна з них має своє неповторне, оригінальне ймення. Кассіопея – назва міфологічного походження. Це ім’я дружини ефіопського царя Ценафа. Якось Кассіопея заявила, що її дочка Андромеда краща, ніж будь-яка з нереїд – німф моря….

ВІД ВЛАСНОЇ НАЗВИ

У нашій мові є чимало іменників – загальних назв, які походять від таких самих власних: прізвищ людей, географічних назв тощо. У загальні назви перейшло багато власних із міфології античного світу. Атлант по-грецькому Atlas (Antlantos) – за старогрецьким міфом, велетень, титан,…

КАЛЕНДАР ФРАНЦУЗЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ

Французька буржуазна революція кінця XVIII століття – яскрава сторінка всесвітньої історії. В усіх куточках земної кулі протягом майже двохсот років люди, які борються за соціальну справедливість і національну незалежність народів, з інтересом вивчають події тих незабутніх днів. Ось революційний Париж…