Іван Дзюба - Спогади і роздуми на фінішній прямій

ДІТИ сільські й міські

Соломійка: «Чого та оса коло мене товче сі?» (Міська ди-
тина сказала б: літає).
Соломійка: «Стала взуватися, а там миш…» — І що ти зро-била? — «Вона така тепленька… Але я її погано тримала, вона втекла в другий чобіт…» — «А тоді що?» — «А тоді я вже дужче тримала… Винесла надвір і викинула». Помітивши подив київських гостей і намагаючись його зрозуміти: «Вона така тепленька…»
…Малій Оленці, як і всім дітям, Стефан «виділив» по кро¬лю; були в них і «свої» кошенята. Як доти корову, всі гуртом приходили з кружечками. Оленка не захотіла молока з-під великої корови, а попросила з-під маленького телятка: в ньо¬го є маленькі дієчки, і хай їй вдоїть трохи молока. Сільські діти сміються, а Оленка не розуміє, чого…

СПОГАДИ І РОЗДУМИ НА ФІНІШНІЙ ПРЯМІЙ
787
…Діти пекли картоплю в лісі. Коли це Андрій біжить чимдуж із лісу додому. Бабця злякалася: що таке? — «В туалет хочу!» Теж сміху було. Що то міська дитина!
Ромко (київський), побувавши на селі, захоплено: «Ма¬ма, я видел, как огурец растёт!.. Я лошадку погладил… пони¬маешь: погладил!»
…Галя, як була малою, дуже любила телятко, а його зарізали. Казала: «Я як їстиму (м’ясо), дуже легенько кусати¬му».
…Хлопець і дівчина — такі дружні були… Коли одне пла¬кало, друге казало: «Не плач, бо я заплачу». Уявляю, як би це інтерпретували ті літературні «психоаналітики», які за «при¬хованим лібідо» світу Божого не бачать…
Тета Гандзя про Оленку — малу: «Самий розум — аби здоров’я…»
«Тими оченятами но гонить…»
У школі один учень 8-го класу був закоханий в Оленку і називав її на «ви». Тут О. І. пригадує: як молоденькою верта¬лася з танців або вечірки, то все собі наспівувала: «Панно Олю, панно Олю…» — хотілося, щоб так її називали… А як уперше сама вшила собі сукню і йшла по Комарну, то здава¬лося, що «всі верби мені вклоняються».
…Бабця думала, що загубила гроші, переживала. Потім вони знайшлися. Андрій: «Бабцю, ти вже ті гроші злодієві віджалкувала — дай їх мені!»

Категорія: Іван Дзюба - Спогади і роздуми на фінішній прямій

Літературне місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.