Ігор Костецький. Тобі належить цілий світ

Соціялізм

Одного разу ми їхали у Мюнхені трамваєм утрьох — крім нас із Бережаном ще один здоровенний парубійка з найпра- вішого політичного угруповання. їхали навстоячки, було у трам¬ваї тісно, і була якась розмова, у ході якої супутник неждано мовив:
— А я ж знаю, пане докторе, що ви соціяліст.
На те Бережан тільки посміхнувся у вуса.
Мені ж він якось у Мітенвальді, коли не знаю вже з якого приводу зайшла розмова про комуністів, сказав, просто глянувши в очі:
— Ну, а ми — хто такі?
Воно було настільки несподівано, як на оте суцільне ото¬чення, в якому ми тоді жили, що я не був одразу здатний на потрібний перескок думки. Я попросив його конкретизувати.
Тоді він сказав приблизно так:
— Найпростіша річ: можеш ти собі уявити, що дев’яносто дев’ять відсотків роблять щось, без чого на землі не було б можливо жити, а залежать вони від одного-єдиного відсотка, який цього не робить, — можеш собі уявити, що такий стан нормальний для людини? А ми? Отже, робимо щось, хочемо чогось, для себе й для інших, а що ми можемо? Звідки ти знаєш, як під цю хвилину вирішує твою долю який-небудь держатель акцій чи, у кращому випадку, властитель расових бугаїв? Подобається тобі?
Я подумав і сказав:
-Ні.
Про справу я давно вже не думав цими категоріями. Занадто багато читалось і роками вивчалось буденно-історичного, і скільки ж то виринань і потопань було у напрямах, течіях, лі¬ніях, ухилах, скільки було законного і скільки порушень за¬конного.
Але от чоловік сказав. Тепер мені відомо, що не тільки Група суспільного гуманізму й дискусії, а й практично він усю решту свого зрілого життя спрямував на ясно визначені речі. Ну, то й яку назву тому всьому дати?
І чи у терміні суть?

Категорія: Ігор Костецький. Тобі належить цілий світ

Літературне місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.