Київська Русь — так називалася перша держава, яка сформувалася на землях Середньої Наддніпрянщини із столицею Києвом. Ця назва існує багато століть, нею користувалися і наші предки, і народи, які з ними спілкувалися. Походження самого терміна „Русь» в історичній науці остаточно не з’ясоване. Є деякі версії з цього приводу, зокрема про його іранське, слов’янське чи балто-слов’янське походження, &те найпоширеніша — про скандинавсько-фінську етимологію2«. За цією версією, її принесло нам шведське варязьке плем’я русь, яке в IX столітті підкорило східних слов’ян і створило державу Русь.
За іншою версією, яка має набагато більше прихильників, слово Русь походить від назви річки Рось (притоки Росави, Роська, Роставиця), шо підтверджує Густинський літопис XVII ст., де сказано, що Русь „от реки, глаголемьія Рось»21. Цієї ж версії дотримувався і М. Грушевський в „Історії України- Руси». До речі, варяги були й на півночі на Новгородських землях, але північні землі Руссю ніколи не звалися. На думку Ключевського, так називалися спочатку землі полян, тобто Київська земля, а вже звідси ця назва поширилася на всю державу.
Паралельно із найменуванням із коренем рос деякі історичні документи подають корінь р_ус (роси, руси), але жоден із документів не засвідчує назви держави — Рось, а лише Русь.
Спочатку ця назва поширилася лише на Середню Наддніпрянщину, але згодом, коли давньоруська держава вже сформувалась, Руссю стали називати Київську імперію разом із приєднаними до Русі Наддніпрянської землями землі неслов’янських племен і народів.
Те, що північні народи відділяли себе від Русі, також засвідчив Іпатіївський літопис (стор. 404): „Ростовці і суздальці, і переяславці с’їхалися к Володимеру (на Клязьмі) і ріша: князь наш убьєн, синок єго мал в Нові Городі, а братья єго в Русі». І лише за часів Петра І назва Русь, Росія остаточно закріпилася за північними територіями і Москвою.
На зміну топоніму Русь прийшла назва Україна.
?» Горский А.А. Проблемні происхождения названий Русь всовременной совстской историографии.І989,Ш. — С. 131-137.
21 Полн. собран. русек. летоп., Т., СПб, 1843..