Сила м'якого знака або Повернення Руської правди

ЧИ ПЕРШЕ ХРЕЩЕННЯ РУСІ МИ СВЯТКУЄМО?

Усі ми завжди — зі шкільної лави — звикли вважати, що хрещення нашого народу відбулося в 988 році. У цьому переконані маститі історики, так написано в підручни­ках, від цієї дати (988) відлічуються всі ювілеї, у тому числі трохи дивний (арифметично) ювілей 1020-річчя. Для біль­шості читаючої публіки достатнім доказом правдивості цієї дати є славна «Повість минулих літ», згідно з якою «Володи­мир велів будувати церкви та ставити їх на тих місцях, де сто­яли ідоли … І почав забирати дітей у батьків і посилати на навчання книжкове». Здавалося б, усе ясно та зрозуміло.

Виявляється однак, що багато хто з істориків із «Повістю минулих літ» не погоджуються. Вони вважають, що хрещен­ня Русі сталося набагато раніше — у попередньому сторіччі,

за часи правління Аскольда та Діра, десь у середині IX століт­тя. Цю теорію визнавали і деякі радянські історики, у тому числі — українські; вона має під собою солідний науковий «підмурок», а недоказаного й незрозумілого в ній не більше, ніж у звичній «Повісті минулих літ».

Нижче на розгляд читача пропонуються деякі історичні факти, на основі яких цілком можна погодитися з тим, що християнство в Київській Русі було прийняте ще в IX століт­ті — більш ніж за 100 років до Хрещення Володимиром 988 року.

Літературне місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.