Сила м'якого знака або Повернення Руської правди

ПОВЕРНЕННЯ ПОКРОВИ. Російський колекціонер Ігор Возяков передав Україні ікону, яку викрали зі Львова ще минулого століття

Один із випусків програми «Шустер Live» відзначився не лише екстремальним бенефісом Інни Богословської, який примусив опозицію залишити студію — обіцяна на почат­ку програми Савіком Шустером сенсація справді виявилася сенсацією, причому в хорошому сенсі цього слова. Ішлося про повернення до України викраденої ще 1984 року ікони «По­крова Богородиці» (1560-ті pp., Галицька школа, майстер Димитрій; дерево, левкас, темпера, позолота). Її історія — справді детективна.

У січні 1984 року з фондосховища Львівського музею українського мистецтва (нині — Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького) було викрадено 22 іко­ни XV—XVIII стст. їх вивезли за кордон, частину — прода­но. У той час удалося повернути дев’ять ікон, повідомляє портал uaculture.info. Подальша тривала робота Міністер­ства культури України та Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через Державний кордон України — розшук викрадених раритетів — закін­чилася поверненням ще однієї ікони — «В’їзд Христа в

Єрусалим» (XVI ст.). Її знайшов та повернув в Україну 2003 року уряд ФРН.

«Покрова Богородиці» — чергове повернення. І це вже є чудом у християнському розумінні. Утім, найприкметніше в історії ікони інше. До Львівського національного музею імені Шептицького її повертає російський колекціонер, меценат, засновник музею «Дім ікони» в Москві, колишній топ-менеджер компанії «Транснефть» Ігор Возяков.

Станом на 30 червня 2011 року, згідно з експертним ви­сновком Федеральної служби нагляду за виконанням законо­давства у сфері охорони культурної спадщини Міністерства культури РФ, вартість ікони «Покрова Богородиці» стано­вить понад третину мільйона евро.

Це до питання про те, яку Росію ми любимо та на яких вчинках та принципах варто будувати діалог між україн­ським та російським суспільствами.

Урочиста церемонія передачі колись викраденої ікони «Покрова Богородиці» до рідного їй Національного музею імені Андрея Шептицького у Львові відбулась у приміщенні Національного музею історії України.

Ми зв’язалися з Ігорем Возяковим, а також із головою Державної служби контролю за переміщенням культур­них цінностей через Державний кордон України Юрієм Сав­чуком.

Літературне місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.