Сила м'якого знака або Повернення Руської правди

ОСТАННІЙ БІЙ І СМЕРТЬ СВЯТОСЛАВА

Як показали подальші події, дружба імператора Візантії Іоанна Цимісхія не була щирою. Коли Святослав з нечис­ленними, втомленими походами воїнами вирушив назад на Батьківщину, човнами Дунаєм і Чорним морем, як вважає історик Микола Карамзін, «навряд чи не самі греки поради-
ли печенігам скористатися слабкістю російського війська». А літописець Нестор приписує цю підступність жителям Переславця: вони, за його словами, дали знати печенігам, що Святослав повертається до Києва з великим багатством і з нечисленною дружиною. Тому печеніги обступили Дні­провські пороги й стали чекати на Святослава. Коли він пі­д’їхав, то пересвідчився, що орда стереже порогові місця, де було потрібно перетягувати човни вздовж берега. Воїнів Святослава було дуже мало, щоб пробитися через цю орду. Святослав вирішив зимувати біля гирла Дніпра на Білобе- режжі, сподіваючись, що взимку печеніги самі відійдуть або прийде допомога з Києва.

Зима була дуже важкою і лютою. Закінчилися запаси хліба й провіанту, почався голод. Навесні Святослав рушив по Дніпру, але печеніги терпляче чекали його біля порогів. Князь був змушений пробиватися, почалася важка бороть­ба. І хоча озброєння у воїнів князя було краще, печеніги пе­ревершували кількісно. Святослав, як звичайно, ішов по­переду своєї дружини, але печеніги оточили й замкнули його тісним кільцем. У бою хороброго князя вбили, з ним разом загинуло багато воїнів, лише невелика частина під керівництвом воєводи Свенельда пробилася й досягла Киє­ва, принісши городянам сумну звістку.

Так 972 року трагічно закінчив своє бурхливе життя во­їна хоробрий князь Київський і всієї України-Русі Свято­слав Ігоревич, девіз якого «Помремо, але не осоромимо зем­лі нашої» — не забули на нашій землі. «Запорожець на престолі» — так охарактеризував військові успіхи Київ­ського князя Святослава М. Грушевський.

Олег ЯСТРЕБОВ

19 серпня 2005 р.

Літературне місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.