Сила м'якого знака або Повернення Руської правди

Чому Хмельницький не поспішав до Переяслава?

По прибутті до Переяслава боярину Бутурліну довелося чекати початку переговорів з гетьманом Хмельницьким ще цілий тиждень. Причина була досить поважна. Повернув­шись після Жванецької кампанії, Богдан нарешті отримав можливість із належними християнськими почестями про­вести в останню путь тіло старшого сина Тимоша, котрий за­гинув на молдавській землі ще кілька місяців тому. Після ж траурних церемоній у Чигирині гетьман ще на деякий час за­тримався на дніпровському перевозі поблизу Домонтова — річка вкрилася кригою, але недостатньо міцною, щоб втрима­ти карету гетьмана.

До Переяслава Хмельницький прибув лише пізно ввечері б січня. Наступного дня до міста приїхали генеральний писар Іван Виговський та інші старшини. Лише увечері 7 січня і від­булася перша неформальна зустріч Хмельницького, котрого супроводжували Виговський і Тетеря, з боярином Бутурлі- ним, на якій було узгоджено процедуру проголошення пере­ходу України під протекцію царя. Боярин запропонував про-

вести процедуру передачі гетьману царської грамоти у дворі тієї садиби, де він зупинився на постій. Уже в соборній церкві міста політичний акт прийняття України під царську зверх­ність мав би отримати закріплення присягою, а по її завер­шенні Хмельницького буде пожалувано булавою та прапором.

Гетьман проти такого сценарію розвитку подій не мав жодних заперечень. Єдине, що Хмельницький до нього додав, так це пропозицію про скликання вранці наступного дня стар­шинської ради, на якій він волів би ознайомити полковників зі своїм наміром «учинитися під високою царською рукою». Решта пунктів програми — вручення грамоти царя, приведен­ня старшини до присяги та передача царських інсигнацій — мали залишитися в силі.

Літературне місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.