Є. Д. ЧАК - Складні випадки українського слововживання

Кампанія, компанія

Кампанія, компанія. Кампанія (з франц. campagne – село, поле, похід). Це слово найчастіше вживають у двох значеннях: 1) «воєнні дії», «війна»; «період плавання або воєнних операцій флоту» – «Кампанія з французами буде важкою. Наполеон має могутню армію, то, може, доведеться всім іти в ополчення, як за Мініна і Пожарського» (П. Кочура); 2) «заходи для здійснення чергового важливого громадсько-політичного або господарського завдання» – «От саме віні прибув сюди, щоб дізнатися, яка буде директива щодо посівної кампанії» (Д. Бедзик).

Слово кампанія часто плутають з його паронімом компанія (див.). Наприклад: «Незбагненним залишився тільки факт банкротства нафтопромислової кампанії…» (треба: компанії).

Компанія (з франц. compagnie – товариство; комерційне товариство) – товариство, група людей, які разом проводять час. «На канапі, на кріслах засіла молода компанія» (І. Нечуй-Левицький). «…До ранку майже гуляла в Льоні ціла компанія» (А. Головко). «[Антоніна] запевнила чоловіка, що в компанії з учителем йому найкраще ловити рибу» (М. Коцюбинський).

У клуні друговій, під грушею старою
Зійшлась на бесіду компанія мала (М. Рильський).

Друге значення слова компанія – «торговельне або промислове товариство, підприємство». «…Дуки-срібляники гарбали багатства Сходу – ціною крові, що лилась в Індонезії та в Індії, розбійницькими заходами торговельних компаній, які вже обплутували тоді цілісінький світ» (О. Ільченко). «А Ювеналій Дмитрович уже розповідав про недавню катастрофу на Криворізьких копалинах, що належали французькій залізорудній компанії» (М. Олійник).

У Галичині й на Буковині компанією колись називали ще роту (військовий підрозділ): «Я блукав, ніким не остережений, повсюди я шукав мій полк, мою компанію» (О. Кобилянська).

Літературне місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.