Є. Д. ЧАК - Складні випадки українського слововживання

Контингент, континент

Контингент, континент. Контингент (з лат. contingens – «той, що припадає на частку») вживається в нашій мові в двох значеннях: 1) склад людей якогось колективу (установи, організації, підприємства, армії і т. д.); 2) у зовнішній торгівлі – встановлювана для деяких товарів гранична норма їх ввезення і вивезення в певні країни або транзиту, виражена у вагових або вартісних одиницях. Останнє значення виступає як термінологічне і має досить вузьку сферу застосування; перше, навпаки, дуже поширене в сучасній мові. «Передбачається щороку значно збільшувати контингенти студентів вищих і середніх спеціальних учбових закладів» (Програма КПРС). «А поповнення щодня прибувало, і контингент табору тримався на рівні 600–650 чоловік» (І. Ле). «І саме в цю секунду, – коли гасне в залі світло, спалахує рампа і от-от має піднятися завіса, – контингент глядача найбільше розкриває себе акторові» (Ю. Смолич).

В усній мові контингент часом плутають із словом континент (див. нижче), яке близьке до нього звучанням, але має зовсім інше значення.

Континент (з лат. continens) означає «материк, велику ділянку суші (площею не менше кількох мільйонів квадратних кілометрів), оточену з усіх боків океаном». «Земна кора в межах континентів складається немовби з двох поверхів: верхнього – гранітного шару і нижнього – базальтового». «Закинута майже на тисячокілометрову висоту, маленька кулька почала облітати планету коло за колом, її радіосигнали було чути на всіх континентах, і вони були однаково зрозумілі всім» («Наука і життя»). «Нині з небувалою силою звучить на всіх континентах ленінський заклик: «Мир – народам!». «Стоять вони, двоє друзів, на землі, що колись була дном Сарматського моря, а потім, через мільйони років, зеленіла тропічними хащами, і водились тут різні теплолюбні тварини, нащадки яких живуть тепер тільки десь на далеких від них континентах» (О. Гончар).

Слово континент в усній мові інколи плутають з його паронімом контингент (див. вище). Наприклад, кажуть «країни всіх контингентів», треба: «країни всіх континентів».

Літературне місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.