Є. Д. ЧАК - Складні випадки українського слововживання

Подразнення, роздратування

Подразнення, роздратування. Подразнення – термін фізіологічний, що означає два поняття. Насамперед – це вплив якогось фактора чи речовини на організм або на окремий орган, тканини, клітини, внаслідок чого виникає біль, свербіння, запалення або якась інша специфічна реакція. «І. П. Павлов та його співробітники показали, що процес збудження у корі великих півкуль головного мозку розвивається залежно від сили подразнення…» («Вісник АН УРСР»).

Подразнення також означає стан запалення, почервоніння внаслідок дії на шкіру або слизову оболонку якихось факторів. Наприклад: «За останні два дні подразнення на руці хворого зменшилося».

Роздратування – це стан гострого нервового збудження, почуття гніву, невдоволення, досади. «Скрізь помічалося роздратування, чути було лайку, прокльони… З розпалених облич, з гнівливих поглядів, палких рухів помітно було роздратовання та завзяття» (М. Коцюбинський). «Коли міни лягали десь поза траншеєю на обпаленій, переритій землі, Брянський не міг стримати свого роздратування» (О. Гончар). «Тебе ніхто й не просить, – тихо відповіла Марійка, почуваючи, як несподіване роздратування здіймається в грудях» (О. Донченко).

Помилковим є вживання слова роздратування замість подразнення, коли йдеться про фізіологічні процеси, а такі випадки нерідко трапляються не тільки в усній мові, а навіть у медичній літературі (наприклад, «роздратування шлунка», треба: «подразнення шлунка»).

Літературне місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.