Чак Є. Д. Складні питання граматики та орфографії

Чи можна вважати нормативною в сучасній літературній мові й паралельною до друзі форму множини други (наприклад, в Ів. Франка: «други й недруги») від іменника друг?

Іменник друг належить до твердої групи ІІ відміни і в однині змінюється так, як іменники твердої групи. Проте в множині узвичаєно вживати не очікувану з граматичного погляду форму други, а друзі – архаїчну форму, яка відмінюється за зразком іменників м’якої групи.

У дореволюційній українській художній літературі можна знайти багато прикладів вживання письменниками, зокрема І. П. Котляревським, Т. Г. Шевченком, І. Я. Франком, обох форм множини – друзі і други.

І. Франко у вірші «Каменярі» використовує форму други («… други й недруги, гнівнії та сердиті, і нас, і намір наш, і діло те кленуть»), хоча розмір і ритм вірша давали змогу поставити слово друзі. Можливо, в цьому разі саме такий вибір стався під впливом сусіднього слова недруги.

Подібне явище спостерігаємо і в російській класичній літературі. Наприклад, у творах О. С. Пушкіна поряд із друзья є й форма други: «Друзья мои! Прекрасен наш союз!» і «Но не хочу, о други, умирать; я жить хочу, чтоб мыслить и страдать».

У сучасній українській літературній мові форма други вважається ненормативною.

Категорія: Чак Є. Д. Складні питання граматики та орфографії

Літературне місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.