Чак Є. Д. Складні питання граматики та орфографії

Як сказати: «Тут це слово вживається у більш вузькому значенні» чи «вживається у більш вужчому значенні»?

Запитання. Як сказати: «Тут це слово вживається у більш вузькому значенні» чи «вживається у більш вужчому значенні»? Як обгрунтувати утворення правильної форми?

Відповідь. Форма вищого ступеня порівняння може бути синтетична, проста (утворюється додаванням до кореня або основи прикметника суфікса -іш- або -ш-(-ч-): хоробрий хоробріший, дешевий дешевший. дорогийдорожчий) і аналітична, складена (утворюється додаванням до звичайної прикметникової форми слів більш або менш: більш хоробрий, більш дешевий, більш дорогий).

Отже, речення; про яке йдеться, треба було сформулювати так: «Тут це слово вживається у вужчому (більш вузькому) значенні».

Очевидно, до плутання цих способів утворення форм вищого ступеня порівняння спричиняється те, що в українській мові є ряд слів (багато, небагато, значно, не набагато, трохи, далеко, ще), які виступають поруч із простою формою вищого ступеня порівняння. Вони не становлять окремої граматичної форми ступеня порівняння, а лише уточнюють значення, посилюючи його більшою або меншою мірою: набагато хоробріший, не набагато дешевший, трохи дорожчий і т. ін. Але слова більш і менш до цього ряду не входять. Саме вони в сполученні з формою звичайного ступеня прикметника, як уже зазначалося, й утворюють аналітичну форму вищого ступеня порівняння прикметника: більш вузький, менш тактовний.

Категорія: Чак Є. Д. Складні питання граматики та орфографії

Літературне місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.