Чак Є. Д. Складні питання граматики та орфографії

Чи завжди після риторичного запитання слід ставити знак питання?

Запитання. Чи завжди після риторичного запитання слід ставити знак питання? Чи можливі після нього й інші пунктуаційні знаки?

Відповідь. Риторичне запитання є одним із засобів поетичного синтаксису; поряд з іншими стилістичними фігурами (риторичними звертаннями, інверсією і под.) риторичне запитання сприяє образній виразності мови. Серед питальних речень риторичне запитання посідає особливе місце. Воно не потребує відповіді, бо поставлене так, що відповідь на нього випливає із самого запитання. Здебільшого після риторичного запитання ставлять знак питання.

Проте риторичні запитання можуть різною мірою зберігати або втрачати питальну інтонацію. Наприклад, якщо речення «Кому з вас, друзі, не довелося виручити товариша з біди» прочитати тільки з питальною інтонацією, то це вже буде не риторичне запитання, а звичайне, яке звернене до конкретних людей і потребує конкретної відповіді. Щоб наведене речення сприймалося як риторичне запитання, воно має поряд з питальною інтонацією набирати й окличної, тобто в кінці такого речення слід поставити знак питання і знак оклику або тільки останній.

Іноді оклична інтонація цілком переважає питальну, і тоді в кінці ставлять знак оклику. Якщо інтонація цілком спокійна, в кінці риторичного запитання може стояти й крапка.

Категорія: Чак Є. Д. Складні питання граматики та орфографії

Літературне місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.