Чак Є. Д. Складні питання граматики та орфографії

Чи правильно вжите слово більшість у реченні «Більшість одягу поклали у великий чемодан»?

Слово більшість поєднується переважно з іменниками, що означають живих істот (більшість учнів, більшість дітей, більшість коней), а також з іменниками, які означають організації, підприємства, установи та інші заклади, функціонування яких проявляється в діяльності людей (більшість шкіл, більшість заводів). У таких випадках слово більшість можна замінити синонімічним словосполученням більша частина.

Проте в інших випадках, як правило, вживається тільки словосполучення більша частина. Зокрема, слово більшість не вживається з іменниками, які означають речовину в твердому, рідкому або газоподібному стані (сода, бензин, аміак), з іменниками, які означають конкретні неживі предмети, якщо іменник стоїть в однині (наприклад, не можна сказати більшість стола, треба: більша частина стола), а також із збірними іменниками, що означають сукупність предметів (листя, одяг та ін.). Менш прийнятним вважається вживання слова більшість у поєднанні з іменниками – назвами конкретних одиничних предметів: більшість зошитів, більшість груш, краще: більша частина зошитів, більша частина груш.

Отже, в реченні «Більшість одягу поклали у великий чемодан» словосполучення більшість одягу невдале, правильніше замість слова більшість сказати більша частина («Більшу частину одягу поклали у великий чемодан»).

Категорія: Чак Є. Д. Складні питання граматики та орфографії

Літературне місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.