Стус Василь. Вибране. Час творчості.

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ УКРАЇНСЬКОГО БОРЦЯ ЗА ВОЛЮ

1. Треба мати тверде переконання, що твоя Правда за тобою. Тому пам’ятай: з тобою можуть учинити фізичну розправу, але моральна перемога —за тобою. Ті, що переслідують тебе, трима­ ють Україну в колоніальному ярмі шляхом страшного терору, ге­ ноциду, нищення найкращих синів України. На твоєму ж прапо­ рі —вільна Україна з вільними громадянами, держава, в якій не буде соціального визиску і національного гніту. Отже, борючись із темрявою, ти несеш своєму народові світло Правди.

2. Коли ти став на шлях опору, знай, що карні сили тебе вже помітили. Тому будь обачний —у словах, учинках, стосунках з людьми. Отож, кажи людям тільки те, що потрібне, продумай кожен свій крок, перевір друзів, особливо тих, з ким маєш най­ ближчі справи.

3. Завжди будь готовий до арешту. Тому всі небажані папери, книжки і т. д. постійно ховай, аби їх не було виявлено під час та­ ємних обшуків. Усе, не потрібне тобі на найближчий період, три­ май у більш надійному сховку, про який мусить знати мінімум твоїх друзів. Не забувай, що книжки й рукописи можуть бути мі­ чені: наявні в них ізотопи можуть викрити й твій сховок.

4. Під час обшуку й арешту намагайся не вести розмов і дис­ кусій. Стався до цього спокійно, як до неминучого лиха.

Будь потайний, але не уникай контактів із людьми. Тих, кого ти відкриєш для себе як однодумців, перевіряй справами і не вводь до ширшого свого кола, поки не переконаєшся в них.

5. Під час слідства думай про справу, а не про себе. І коли ти не нашкодиш їй, тобі буде легше переносити тягар ізоляції.

На всі питання слідства можеш відповідати так:

а) «всі необхідні пояснення в справі я зможу (волію) дати ли­ ше у відкритому політичному процесі з участю представників українських і міжнародних правозахисних організацій. До цього часу відповідати не волію».

б) «відповідати не бажаю».

За таку поведінку вас можуть сховати до божевільні. Хай і так: тоді при неухильному додержанні всіма в’язнями цієї лінії поведінки КГБ змушене буде перетворити божевільні на полі­ тичні ізолятори. Невідомо, чи вони підуть на це.

Будь-яке називання обставин справи, пов’язаних із іншими особами, з викриттям більших секретів неможливе. Будь-яке на­ магання уникнути кари —марне.

При писанні відповідальних текстів кресли друковані лі­ тери.

Для тимчасового зберігання уживай симпатичне чорнило (сода, цукор, сіль, молоко), що проявляється при зберіганні. На найбільш секретні тексти вироби код.

На західно-українських землях у кожному селі треба склада­ ти картотеки тих, що загинули в роки національно-визвольного повстання —учасників ОУН і УПА. Потрібна політична історія кожного села, містечка, району.

Літературне місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.