Іван Дзюба - Спогади і роздуми на фінішній прямій

ГОЛОД 33-ГО року

Загальна думка: «іскуствєний» голод — на відміну від
1921 року. У колгоспі нічого не дали на трудодні. За ко-
лоски ганяли, судили. Тільки вже аж навесні, як колос¬ки і картопля попріли, люди могли збирати. Варили з того — «чорне, як чугун».
Мама: «Ми тоді вже робили на виробництві — в Оленівських Кар’єрах. Я получала 600 грам хліба, дедушка — 600, а батько — кіло двісті: робив у камені… 800 грам крупи на місяць, 500 грам цукру і все…»
— А м’ясо, масло?
— Яке там м’ясо! М’яса, жирів — і не бачили… На базарі буханка хліба — 40-50 рублів… Ото січки получили жменьку, звариш — без жиру, без картоплі: синє, тягнеться…
«І в 34-му був голод, і в 35-му, і в 37-му… Ото тільки года два перед війною стало нічого…»
Мама тоді працювала в лікарні санітаркою. В 1933—34 роках, через голод, була епідемія дизентерії (а потім тифу, холери — ?). «Чого ж їй не бути, як їли траву та кору?» В Оленівських Кар’єрах було тоді повно «вербованих» — «з усього світу поз’їжджалися…», — і вони особливо мерли, ма¬сою…
У лікарні давали сою… «Вольні не хотіли їсти… Бачиш, що вже вмирає, просиш: їж, їж — не хоче, куди там його їсти… Залишиться відра три, сядемо самі — як не було… Пізніше з дівчатами згадували: і де воно дівалося?.. Больні мерли — один за одним… І що то значить: голод не брат — не боялися там робити… Виносимо щоночі двох-трьох, а в мертвецькій їх там уже повно, а темно ж — наступиш на ру¬ку, на ногу — і не боїшся, а тепер і згадать страшно… А хоро¬нили їх — у яму понакидають, не знали й хто: вербовані, звідкіля тільки не було, розкулачені, без паспортів, без доку¬ментів…» Після паузи: «Це ж тільки тут, що ми бачили, а в других краях?»
«Нам ще Іїіітьки (мамині батьки. — І. Дз.) помагали… Піду у вихідний (за 20 км — у Комишуваху. — І. Дз.), у плато- чок нав’яжуть (борошна. — І. Дз.) — на вареники… А так люди і не бачили ні муки, і нічого — і забули, яке воно…».

Категорія: Іван Дзюба - Спогади і роздуми на фінішній прямій

Літературне місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.