ПРИМІТКИ
До розділу «Неокласики» 1. Рильський М. Микола Зеров —. поет і перекладач // Жов тень. — 1965. — № 1. — С 79. 2. Литвинчук М. Ми любили його // Рад. Житомирщина. — 1965.—27 квіт. 3. Зеров М. Наші літературознавці…
Брюховецький В. С. Микола Зеров: Літературно-критичний нарис - Літературне Місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.
До розділу «Неокласики» 1. Рильський М. Микола Зеров —. поет і перекладач // Жов тень. — 1965. — № 1. — С 79. 2. Литвинчук М. Ми любили його // Рад. Житомирщина. — 1965.—27 квіт. 3. Зеров М. Наші літературознавці…
Художня вартість більшості цих творів невисо ка. Однак поява їх засвідчувала невідхильну, внутрішньо-природну орієнтацію цілої літератури на романтичні ідеали. Зовсім не випадкове й те, що українська тематика набуває помітного поши рення в російській літературі 20—30-х років, і те, що в…
Скиртами твій підноситься ужинок. Якщо про свої поезії Микола Зеров не раз скеп тично відгукувався як про «сухарі», вважаючи їх плодом холодної уяви; якщо він наприкінці 20-х років, після фактичної перемоги в літературній дискусії представників утилітаризму, майже поки нув власне…
Ти чародійно зрозумів І мідних римлян, і Тичину. Хто захоче скласти собі уявлення про Зерова- критика за «Литературной энциклопедией», четвер тий том якої було видано 1930 р., в статті про ньо го прочитає дещо дивовижне: «Совместно с нео класиками он…
Старий Вергілій, і Горацій, І гостро-жовчний Ювенал — Після сучасних ламентацій — Який то справді ідеал! Надсилаючи 16 лютого 1933 року Ростиславу Олексієву чотири нові сонети, Зеров скаржився на душевну кризу, власне — на нехіть до писання. Суспільні обставини не…
Микола Зеров уже остаточно усвідомив, що со лодким снам про «супокій самотньої кімнати» не дано збутися, що «єдиний добрий на майбутнє знак» (знайдена на бруку підкова) — дитячий ана хронізм, йому провидчеськими видаються інші реа- 175 лії — «цегляний цоколь…
Прихильник строгих форм, різьбив дзвінкий сонет… Він уже здобув визнання як критик, як літерату рознавець, як перекладач, проте лише гурт най ближчих приятелів знав поета Миколу Зерова. 151 1928 p., подаючи М. Плеваку автобіографічні дані, він напівсерйозно-напівіронічно зазначить про се…
Правда, на суді, який відбувся не так уже й скоро після «зізнання» (1—4 лютого 1936 р.), Зеров, цілком погоджуючись із звинуваченням, ніби він «входил в состав руководства контр революционной организации, ставившей перед собою задачу свержения Советской власти на Украине и…
А за два роки, пишучи для М. Плевака автобіо графію, він згадував: «Року 1925 в зв’язку з літе ратурною дискусією попав «без драки в большие забияки», а з 1926 є мовчазним свідком буйного й довільного росту своєї доброї і лихої…
Ясна річ, що Зеров прагнув повернутися до Киє ва, де поле і викладацької і наукової діяльності було значно ширшим. Хоча й Баришівка, завдяки невтомній праці згуртованого М. Сімашкевичем педколективу, перетворилася на відомий культур ний центр. Коли абітурієнт дуже добре складав…
Немає в поетів могил. Ніхто не дізнається, чи промовляв коли Микола Зеров це латинське словосполучення: vivere hones te — прожити чесно. Але воно — цілком у дусі «неокласичних» моральних підвалин (згадаймо бо дай у М. Рильського: «життя своє непроданим до…
До кінця своїх днів Бургардт уболівав долею київських друзів, тривожно виловлюючи інформа цію про їхні арешти в скупих повідомленнях пре- 47 си. Під час війни прихистив у своєму домі сім’ю вже загиблого М. Драй-Хмари… В Німеччині ж, яка стояла на…
Розкішна природа середньої Наддніпрянщини, де він виріс, вклала в душу тремтливе відчуття емо ційної єдності землі, слова, людського духу. Він народився 1889 року в с Малі Канівці на Золото- нощині в сім’ї, де ще зберігалася гордість за ко зацьке походження…
О, гроно п’ятірне нездоланих співців!.. Химерними бувають загадки історії. Ну, примі ром — звідки і як постала сама назва «неокласи ки»? Коли сформувалася група, що її так назва ли? Чи була це справді літературна організація? На всі ці питання немає…
Вони йшли до нас довго і трудно — крізь фаль сифікації, недоброзичливу упередженість або й просто замовчування. Але нині стало очевидним, що поза освоєнням творчої спадщини українських «неокласиків» ми не тільки не можемо правдиво уявити літературний процес 20-х, але й…