ТЕАТРАЛИ

Марія Семенівна, класний керівник 7-А, вирішила повести своїх учнів до оперного театру — на «Князя Ігоря», їй дуже подобався цей твір, особливо половецькі танці, арії Ігоря і Кончайа. Вона могла годинами розповідати про Олександра Порфировича Бородіна — відомого хіміка і…

НА АРЕНІ ЦИРКУ

Ми йдемо в цирк. Нас чекає цікава зустріч з дресирувальниками, приборкувачами звірів та їх вихованцями, з меткими жонглерами, моторними акробатами, спритними канатохідцями, таємничими ілюзіоністами, вправними еквілібристами, ексцентриками, сміливими наїзниками, дотепними клоунами. Всього не перелічиш. Та почнемо, як любили казати стародавні…

ПОСЛАЛИ ХЛОПЧИКА ПО ЛІКИ

В Андрійка захворіла^ мама. Довелося йому вперше в житті самостійно піти до аптеки, щоб замовити ліки. Там усе було цікаве й незрозуміле, починаючи від безлічі баночок, пляшечок, чудернацьких коробочок ї кінчаючи маленькими шухлядками з латинськими написами. Чесно кажучи, ці таємничі…

У ПОЛІКЛІНІЦІ

На уроці Оленка відчула, що нездужає. Під час великої перерви зайшла до медсестри, і та сказала, що треба звернутися до терапевта. Оленці недавно минуло п’ятнадцять, і в поліклініку для дорослих вона йшла вперше. Новий світлий будинок стрів її теплом просторих…

АСКЛЕПІИ І ЙОГО ДОЧКИ

Як розуміти мовну ситуацію, коли якогось лікаря або фельдшера в розмові називають ескулапом? Чому так говорять саме про медичного працівника? І як писати в такому разі іменник ескулап — з великої чи з малої літери? Щоб відповісти на ці запитання,…

ЗОРЯНІ ІМЕНА

Одного зимового вечора Ігор Петрович з Костею, вийшовши на прогулянку, звернули увагу на чисте, безхмарне небо і, здавалося, як ніколи яскраві зірки. Костя вмів знайти на небі лише два сузір’я — Велику Ведмедицю (вона нагадувала йому величезну каструлю з довгою…

НА ЗБОРАХ

Олексу недавно прийняли до комсомолу, і сьогодні він уперше на звітно-виборчих зборах. Шкільний зал, у якому він бував тисячу разів, нині якийсь особливий, урочистий. Може, таке враження від квітів, які стоять на столі президії, може, від темно-вишневої цупкої скатертини, що…

ТЕРМІН, ВЛАСНА НАЗВА І ГРАМАТИКА

Найчастіше в основі спеціальних термінів лежить латинське, грецьке або властиве якійсь із живих європейських мов слово, що виникло на грунті античних мов. Своєрідно складається правописна доля термінів — слів іншомовного походження, зобов’язаних своєю появою власній назві. Частина з них від…

ВІД ВАНДЕМ’ЄРА ДО ФРУКТИДОРА

Французька буржуазна революція кінця XVIII століття — яскрава сторінка всесвітньої історії. В усіх куточках земної кулі протягом майже двохсот років люди, які борються за соціальну справедливість і національну незалежність народів, з інтересом вивчають події тих незабутніх днів. Ось революційний Париж…

УЗЯТИ ВСЮ СУМУ ЗНАНЬ

У кожній європейській мові багато слів, запозичених з інших мов. Чимало їх і в нас. В основному це — терміни, пов’язані з наукою, мистецтвом, літературою. Та не завжди вживання іншомовних слів є необхідним і доречним. У замітці «Про очищення російської…

ПІД ВИГАДАНИМ ІМ’ЯМ

— Що ви тепер вивчаєте з української літератури? — спитав Ігор Петрович, коли вийшли з дому. — Завтра починаємо творчість Марко Вовчок. — Костю, не кажи ти Марко, правильно чоловіче ім’я Марко звучить з наголосом на першому складі. — А…

ІМЕНІ ФРАНКА

Щовечора перед сном батько виходив з Костею на повітря. Хлопець дуже любив ці прогулянки, особливо розмови, що виникали дорогою. Здебільшого починав їх Ігор Петрович. Він якось умів поставити синові запитання, яке змушувало думати й водночас зацікавлювало. От і сьогодні… —…

ПЛЕЧ, ПЛІЧ ЧИ ПЛЕЧЕЙ?

І так, і так, і так… Вживаються всі три форми. Як же це сталося, чим це пояснити? Плече — іменник другої відміни. Більшості іменників середнього роду, які належать до цієї відміни, в родовому відмінку множини властиве нульове закінчення, тобто, інакше…

ІЗ ЗМІНОЮ МІСЦЬ… ДЕЩО І ЗМІНЮЄТЬСЯ

І знов про дефіс. Відомо, що частки бо, по, то, от пишуться завжди через дефіс. А от уже щодо частки таки цього сказати не можна: вона то виступає з дефісом, то відкидає його. Якщо таки стоїть після слова, з яким…

ЧИ МОЖНА ПОДАТИСЯ В ЦИГАНИ?

Одного разу мені довелося почути, як дівчинка розпо відала подрузі зміст поеми О. С. Пушкіна «Цигани». «Але ко вирішив піти в цигани», — долетіла до мене фраза із сусідньої лавочки в парку. Чи можна так сказати? Відомо, що в знахідному…