Словник
Баралище — місце битви. Б е р в е н — колода. Б и р и ч — князівський управитель (пізніше поліцейський чинов ник), що оголошував розпорядження властей. Б л а з н — спокуса, принада. Боляришня (бояришня) — дочка…
Р.Іванченко - Золоті стремена. Романи. - Слава Україні! - Літературне Місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.
Баралище — місце битви. Б е р в е н — колода. Б и р и ч — князівський управитель (пізніше поліцейський чинов ник), що оголошував розпорядження властей. Б л а з н — спокуса, принада. Боляришня (бояришня) — дочка…
Перунові громи стрясали над Києвом небо. Гарячі зливи зри нули на землю животворящою силою. Настали горобині ночі. Полохливо попискували пташки під дахами хатин і клунь — не спали ані вдень, ні вночі. І людям на душу впала тривога: чи не…
Але цеї миті Щербило випростався і всадив меч у свої груди. Претич надто пізно перехопив його руку. У цю мить до світлиці повернулась княгиня і заклякла на по розі: на її очах Щербило звалився під ноги Претичу. Його обличчя біліло,…
Золото… Золото… Скрізь було стільки золота, що від його блис ку в очах мерехтіли блискітки й ніби сипалися, як золотий дзвін кий дощ, на землю, на голови й одяг людей, котрі товпилися під золотим склепінням цієї велетенської золотої зали. Ба,…
Свенельд ніби очікував на гостей. Широко розставляв руки для обіймів, старечі очі сльозились від радости. Таки ж велика честь для його дому — приймати княжича Святослава. Мстишо, ходи-но сюди. Ось він — твій володар і твій побра тим. Як ми…
Усяк знав, де жив колишній деревлянський князь, а нинішній раб, бранець княгині Ольги — Малко. Жив у острозі Любеча. Жив за високими валами і заборолами, на високій крутосхилій горі, жив за сімома замками і охоронявся сімома осторожниками. Добра княгиня Ольга…
Князь Ігор загинув жорстокою смертію, і Малко тепер поспішав на застілля переможців. Деревляни вигнали князеву і Свенельдову дружини, земля деревлянська вільно зітхнула. Люди позбулися за- жерних вовків, що примучували їх і забирали їхні набутки й добра, і збіжжя, й одяг,…
— Чим хочеш мірятися — мечем чи списом? — Мечем! — крикнув Свенельдич, бо знав, що у простолюди нів мечів немає. У них лише рала, та плуги, та серпи й коси, ну ще хіба яке ратище знайдеться. Ото й усе…
Великого не буває без суєтного. Тому велике і мізерне веремі- їться в одному колобігу веремен, і не збагнути простому умом, де вічне, а де минуще. Недарма на світі з’являються пророки і вчать: розорюйте свої перелоги, і Бог дошем проллє на…
Гуляли дніпрові води, розгойдувались над Києвом білі оболоки, коли востаннє звів до них свої сліпі очі подільський тесля Гомін. Глянув на них сліпо — і подався в Урай. Проводжали його всі по доляни. Ніхто не плакав, тихо гомоніли між собою…
Колеса веремен котилися під білим сонцем, вереміїлися безко нечними літами. Зими зміняли весни, за літами приходили осені. Усе повторювалось, усе наставало в свій час, але все проминало у протиборстві. Збігали й роки під високим київським небом. 1 все тут мінялося…
Над київськими кручами котились важкі осінні зорі і падали з небесних глибин у хвилі Дніпра-Славути. Як переспілі яблука з яблунь. Злякано сплескували крилами по воді полохливі білі лебеді. О такій порі на київських узгір’ях влягалась гучна тиша. Хтось гупне дверима…
Олег повернувся до Києва зі славою. Але — дивина! — не гріла вона його. Кияни, діставши чимало різних добр, все одно спо горда поглядали на нього. Потіснили з Княжої Гори варяжинів, випхали Свенельда до деревлян, коли їхні мужі ізійшли в…
Київський володар Олег чекав послів від царя Симеона уже тиж день. Але знову минали дні, а його, великого державця, що своїми ратями заполонив усю Варну і навкілля на побережжі, не кликали до стольної Преслави. Цар болгарський зневажав його неувагою. Але…
Ріка вже убралась в золотисто-мідні береги. Ранками розгор тала, як дбайлива господиня, сувої густих сивих туманів, стелила ними луки. Коли починало лінькувато викочуватись над землею сонце, в золотавих відблисках хвиль ріки життя гойдались зграї метушливої ситої крякви, нирків, чирків, диких…