Надзвичайною популярністю в народі користуються анекдоти. Анекдоти — це коротенькі оповідання про курйозну, смішну подію, пригоду чи ситуацію, рису людського характеру або вчинок, які обов’язково завершуються несподіваною смішною, дотепною розв’язкою. В анекдотах сконденсовані народна мудрість, спостережливість і дотепність, у них комічна ситуація виступає на межі між реальним і неможливим. Це специфічний жанр, в якому розповідь ведеться навколо якогось одного факту чи вчинку героя. Характерним прийомом анекдоту є комізм ситуації, парадокс, наявність прозорого підтексту або тонкого натяку, що становить гумористичне ядро твору. Анекдоти служать винятково вдячним засобом виховання. Ці невеличкі за розміром сатирично-гумористичні твори несуть величезний заряд позитивних емоцій, піднімають настрій, вчать на всі прикрощі життя дивитися з посмішкою. Сміх — ознака міцного душевного здоров’я. Він же водночас є виявом високого духу, життєвого оптимізму, критичного розуму й тонкої спостережливості, загалом — талановитості народу. Через заперечення негативного в житті анекдоти вчать добру, справедливості, порядності, в них знайшли відображення народна психологія, мораль, етика, політичні та культурні погляди.
Анекдоти як жанр існують дуже давно. Назва анекдот походить від грецького слова анекдотос — не готовий в люди, тобто у переносному значенні — таємний, нерозголошений, неопублікований. Не- передбаченість сюжету змушує оповідача враховувати своєрідність слухацької аудиторії (наприклад, вікові особливості), щоб анекдот був повністю прийнятий. Перша збірка українських анекдотів про татар, чумаків та Наполеона вийшла у 1822 році, а опублікував її відомий український письменник Григорій Квітка-Основ’яненко258.
Тематика народних анекдотів досить широка. Фактично немає такої сфери людської діяльності, про яку не було б складено хоч одного анекдоту. На будь-яку хоч трохи значну подію в державі народ блискавично реагує анекдотами. Був період, коли анекдоти заборонялися. Основна причина цього, на наш погляд, полягає втому, що в анекдотах висміюються не лише вади простих людей, а й державних діячів, що розцінювалося як підрив авторитету влади і каралося законом. Але хіба можна заборонити людям сміятися? Звичайно, ні.
Анекдоти люблять слухати всі, але не всі вміють їх розказувати: для цього потрібен талант. Анекдот, розказаний без емоцій, міміки, жестів, артистизму, пауз повністю втрачає свій смисл, стає нецікавим. Але, на щастя, українці, у переважній більшості своїй, — талановиті люди: уміють і розказувати, і слухати анекдоти. Хто ще так дотепно зміг би скласти анекдот про подружню невірність та її згубні наслідки у коротенькому діалозі з двох речень:
— Куме, а що сказала ваша Марія, коли побачила, що ви цілувалися з Мотрею?
— Ой, куме, та нічого вона не сказала, а ті два передні зуби мені й так треба було вирвати.
Вічна проблема: зять і теща. Скільки ходить про них анекдотів, та яких!
23 Квітка-Основ’яненко Г.Ф. Твори: – К.: 1979. – С. 383 – 386.
Заскакує в хату сусід та з порога:
— Куме, можна у вашому колодязі води набрати?
— Звичайно, можна.
А сам думає: для чого йому брати воду з мого колодязя, якщо у нього свій є? Виглядає у вікно і бачить таку картину: кум набирає відро води в його колодязі, біжить, як ошпарений, і виливає у свій.
— Куме, для чого ви це робите? — дивується чоловік.
— Ой, куме, не заважайте. Бачите, теща впала в колодязь, а води — по шию.
Або:
— Куме, хочете побачити поєдинок двох хижаків?
— Хочу.
— Тоді приходьте сьогодні ввечері, я тещі буду ставити п’явки.
Тематика народних анекдотів надзвичайно широка, бо всі вони
породжені самим життям із його позитивними і негативними сторонами. Є такий недолік у суспільстві, як пияцтво, то є й величезна кількість анекдотів про п’яниць, зустрічається в житті подружня невірність — є безліч анекдотів на цю тему. Висміюються в анекдотах і ледарі, і зазнайки, і моральні по кручі, і нероби, і державні діячі, які дбають не про народ, а про себе, і горе-батьки, і невдячні діти. Герої анекдотів живуть поряд з нами, і час від часу потрапляють у смішні й кумедні історії. Основою будь-якого анекдоту є комізм логіки персонажа чи персонажів. Наприклад:
— Куме, а що ви будете робити, коли оце підете в ліс, а там на вас нападе ведмідь?
— А я його з рушниці застрелю!
—Так немає у вас рушниці, ви її дома забули!
— Ну тоді я його сокирою зарубаю.
— А немає у вас сокири, бо ви її у лісі загубили!
— А я тоді залізу на найвище дерево!
—Так немає дерев!
— Ой куме, ну що це ви таке говорите?! Який же це ліс, як у ньому немає дерев?
— А от такий ліс! От немає дерев і все! Ну так що ви тоді будете робити?
— Ой куме, ну які вже ви! Оце вже якщо в лісі немає дерев, то я тоді не знаю, ви мій кум, чи ведмедя?!
* * *
— Чого це ви так розвеселилися, лікарю? — запитує медсестра стоматолога.
— Зараз увійде автоінспектор, який зробив мені дірку в талоні.
* * *
Вранці чоловік збирається на роботу. Виглянувши у вікно, зауважує:
— Схоже на те, що увечері буде буря.
— Якщо ти повернешся тверезий і вчасно, то бурі не буде, — заспокоїла його дружина.
Гуморески, усмішки, байки, фейлетони. — К.. 1991.