«По картам здесь и город был, и порт.
Остатки мола видны под волнами…
Но город стерт,
Как мел с доски, разливом диких орд…»
Максиміліан Волошин
Південь сучасної України надзвичайно багатий на унікальні історичні й археологічні пам’ятники, серед яких справжньою перлиною є античний Херсонес, або середньовічний Херсон — Корсунь давньоруських літописів. Руїни Херсонеса — в межах сучасного м. Севастополь. На його території рішенням уряду України створено Національний заповідник, він перебуває під охороною держави. |
Херсонес Таврійський, заснований, за останніми даними, вихідцями з Гераклеї Понтійської та острова Делоса в 528— 527 р. до н.е., проіснував майже дві тисячі років. Він був великим політичним, економічним, культурним центром регіону, відігравав важливу роль у розвитку багатьох стародавніх народів. Спочатку Херсонес Таврійський займав невелику територію, яка наприкінці V— у першій половині IV ст. до н.е. була оточена оборонною стіною. З моменту заснування в місті існували демократичні інститути самоврядування. Економічною основою життя було сільське господарство. На площі близько 27 га інтенсивно будували житло та храми, освоювали великі сільськогосподарські території. Якщо в V — першій половині IV ст. до н.е. оброблялися порівняно невеликі ділянки на Маяковому півострові, то протягом другої половини IV ст. до н.е. було здійснено розмежування на наділи всього Гераклейського півострова площею 10 тис. га. На кордонах території розташовувався ланцюг поселень місцевого населення — таврів, які обробляли наділи херсонеситів.
Наприкінці V — початку IV ст. до н.е. херсонесити проникають до Північно-Західного Криму, що вже був освоєний греками-іонійцями. У цей час Херсонес з невеликого автономного поліса перетворюється на центр територіального державного утворення, котре володіло землями на Гераклейському півострові та в Північно-Західному Криму. Законодавчо новий тип держави було закріплено в присязі громадян Херсонеса. У другій чверті III ст. до н.е. зміни в степовій зоні Північного Причорномор’я призвели до виникнення в Криму ранньокласового пізньоскіф- ського державного об’єднання з центром у Неаполі Скіфському (м. Сімферополь). Скіфи почали активно шукати землі, придатні для занять землеробством. До кінця III — межі III—II ст. до н.е. до рук скіфів потрапила майже вся сільськогосподарська територія в Північно-Західному Криму, від їхніх набігів страждала найближча округа Херсонеса. Місто не могло впоратися з ворогами й було змушене звернутися до молодого, енергійного царя Понтійської держави Митридата VI Свпатора. Він послав у Гаврику війська під командуванням Діофанта, який під час кількох воєн ліквідував скіфську загрозу. Надання військової допомоги Митридатом супроводжувалося змінами в політичному статусі цивільної громади. Херсонес проголосив царя Понта своїм «захисником» і, зберігши внутрішнє самоврядування, увійшов до складу Понтійського царства, основні володіння якого були на півночі сучасної Туреччини. У місті розташовувався понтійський гарнізон, який повинен був забезпечити його охорону та, ймовірно, виплату данини царю. Херсонес втратив свою незалежність і після поразки честолюбного Митридата у війнах із Римом потрапив у орбіту політики Римської імперії.
Протягом перших століть н.е. Херсонес був тісно пов’язаний з імперією. У першій половині II ст. він дістав права елев- терії («свободи»), і в місті розташували римський гарнізон. Солдати перебудували оборонні стіни та вежі. Гарнізони було розташовано і в інших пунктах Таврики. Протягом 30— 40-х pp. Ill ст. кордони Римської імперії та античні центри Північного Причорномор’я (Тира та Ольвія) зазнавали нападів варварських племен. Однак Херсонес залишився осторонь від основних напрямків їхніх походів, був головним форпостом імперії. Як і раніше, він був пов’язаний зі Східно-Рим- ською імперією. Після виведення римського гарнізону пряма військова допомога була замінена грошовими субсидіями на утримання військ.
Раніше вважалося, що гунською навалою закінчується антична історія Північного Причорномор’я в цілому й Херсонеса зокрема. Але зараз встановлено, що, розгромивши аланський союз племен, гуни пішли на Захід до кордонів Римської імперії, а Херсонес серйозно не постраждав. Основна маса гунів у Північному Причорномор’ї з’явилася пізніше. Це сталося в V ст., коли після смерті Аттіли їхнє державне утворення розпалося. Гуни з Подунав’я відійшли до Північного Причорномор’я, але й цього разу вони не чіпали грецьких центрів, а лише подекуди влилися в склад їхнього населення.
Про стан Херсонеса, що в період середньовіччя став називатися Херсоном, наприкінці V ст. свідчить напис про відновлення оборонних стін правління візантійського імператора Зі- нона (474—491 pp.). З напису випливає, що Херсон був імперським містом, через це йому було даровано гроші на відновлення оборонних споруджень. Включення міста до складу імперії при імператорові Зіноні добре узгоджується з початком місцевого монетного карбування в цей час. Економічний підйом за імператора Анастасія (491—518 pp.) підготував експансіоністський напрямок зовнішньої політики Візантії, що яскраво проявилося в період правління знаменитого Юстиніана І
(527—565 pp.). Вплив імперії значно збільшився в Північному Причорномор’ї, де головним оплотом Візантії став Херсон. Посилення візантійської присутності в Криму датується 532— 539 pp. У 70-х роках VI ст. зі сходу в Північне Причорномор’я, підкоривши аланів, прийшли інші войовничі кочівники — тюрки. У 581 р. вони отаборилися біля Херсона, але оволодіти ним не змогли. З тюркською загрозою було пов’язане зміцнення оборонних споруджень Херсона в період правління Юсти- на II (565—578 pp.), а після швидкого укладення миру з тюрками почалося масове будівництво найбільших міських християнських храмів. Наприкінці V—VII ст. місто продовжувало залишатися складовою частиною і головним опорним пунктом Візантії в Тавриці. Херсон, як і раніше, був одним із великих центрів ремісничого виробництва й обміну, до якого тяжіло переважно сільське населення Таврики.
На межі VII — VIII ст. Херсон опинився в центрі бурхливих політичних подій візантійської історії. Тут був проголошений імператором Вардан Філіппік. Після цього імператора Юстині- ана II 711 р. скинули з престолу та вбили. У тому, що сталося, помітну роль відіграли не тільки жителі Херсона, але й хазари, з якими візантійцям тривалий час доводилось ділити владу в Криму. Приблизно 840 — 841 pp. у Південно-Західному Криму було створено візантійську фему (військово-адміністративна область) із центром у Херсоні. Фему очолив стратиг — начальник збройних сил.
У другій половині IX — X ст. Херсон — Корсунь — був тісно пов’язаний із Київською Руссю, котра в цей час стає активною силою в Північному Причорномор’ї. Місто відігравало важливу роль і в російсько-візантійських відносинах. На прохання імператора Василія II київський князь Володимир Святославович надіслав йому військову допомогу. Але імператор не виконав своїх договірних зобов’язань. У відповідь на це в 988 чи 989 р. Володимир заволодів Херсоном і забажав взяти собі за дружину сестру імператора — Анну. Візантія була змушена укласти з Київською Руссю мирний договір, а Володимир одружився з візантійською царівною і, за легендою, хрестився в Херсоні. Хрещення Київської Русі, котре відбулося незабаром після Корсунського походу, мало величезне значення для Київської Русу. Вона стала європейською державою.
1223 року в Криму вперше з’являються татари хана Батия, а на південний берег Криму напали турки-сельджуки, які на той час влаштувалися в Малій Азії. Це катастрофічним чином вплинуло на життя Херсона. Наприкінці XIII ст. Херсон захопили орди золотоординського воєначальника Ногая, а в середині XIV ст. контроль над містом встановили генуезці, які давно мали воєнно-стратегічні та торгові інтереси в Криму. Херсоніти намагалися вижити в таких умовах, але 1399 року татари знову розорили місто. Після цього розгрому окремі міські регіони ще продовжували існування, але десь із середини XV ст. і їх остаточно покинули жителі. Згодом життя тут не відновлювалося. Горде ім’я міста на якийсь час забули, а чергові загарбники Таврики, турки-османи, чиїми васалами стали кримські татари, називали його Сари-Кермен (Жовта фортеця).
Нове життя Херсонеса — Херсона — Корсуня почалося 1827 p., коли було розпочато перші археологічні розкопки, що з перервами продовжуються і дотепер. Саме завдяки самовідданій праці кількох поколінь вітчизняних археологів та істориків, що проводять тут розкопки вже понад 170 років, можна ознайомитися з історією і культурою цього унікального центру людської цивілізації. UNESCO — Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки та культури — включила його до складу 150 найбільш значних давніх пам’яток, де він стоїть поряд із такими «чудесами світу», як єгипетські піраміди, афінський Парфенон та римський Колізей.
Віталій ЗУБАР, Леонід МАРЧЕНКО ЗО березня 2001 р.