Для того, щоб уявити, чим є Десятинна церква для української історії, згадаємо, коли й навіщо її будували й коли зруйнували. Споруджено цей храм за наказом великого київського князя Володимира приблизно 988 — 996 рр. Це була перша кам’яна церква часів Київської Русі, котра символізувала її культурне та політичне піднесення, безпосередньо пов’язане з прийняттям — якраз в ті роки — християнства на давньоукраїнських землях, а також втілювала суверенітет та державну могутність Русі доби Володимира.
Десятинна церква аж до спорудження Софійського собору була осердям громадського, релігійного та культурного життя киян — так тривало близько півстоліття. І, нарешті, саме під стінами Десятинної прагнули знайти прихисток тисячі мирних людей під час Батиєвої навали в грудні 1240 року — і стіни ці не витримали, завалились, поховавши під собою багато народу…
Звичайно, відновлювати храм сьогодні — ця ідея має право на існування, обговорення, можливо, на реалізацію (хоча не зовсім зрозумілі конкретні деталі: в якому вигляді, як саме відновлювати). Але неодмінно треба враховувати, що цей храм для українців був і залишається втіленням і найславетніших, і найтрагічніших сторінок нашої історії. Тому тут необхідно бути особливо обережним і, якщо завгодно, тактовним. Постає питання: чому саме церкві Московського патріархату надається перевага? Нагадаємо, що патріархат цей виник через п’ять століть (!) після спорудження Десятинного храму…
Підготували Марія ТОМАК, Іван КАПСАМУН, «День»
27 травня 2011Р-