Є згадки, що невдовзі після початку Визвольної війни козацькі розвідники діяли в Галичині й дійшли аж до Кракова. «В усі усюди ворожого стану, — зазначається в історичній хроніці, — заздалегідь були послані люди, які по крихітці збирали все про ворога і своєчасно доповідали сотникам та полковникам. Останні поспішали до самого
Хмеля, тримаючи для такої нагоди при собі кращих коней…»
Засилання до противника «підставних» полонених відбувалося досить часто й стало важливим моментом психологічної війни козаків. Адже ворог не сподівався, що козацькі «язики», мужньо витримуючи жорстокі тортури, даватимуть наперед запрограмовані й вигідні для українців свідчення.
Ось як описує результати психологічного тиску Хмельницького польський шляхтич С. Освєнцім: «На самих лише язиків покладаючись, із яких ніколи жодної правди не могли одержати. І це справді було немаловажною причиною для частої зміни [ухвалених] на радах рішень. Бо коли один язик розповідав, що Хмельницький іде до нас, то ми дерев’яніли, вішали носи і подумували тут боронитися від нього; день-другий його не було видно і [новий] язик розповідав щось протилежне першому…»
Джерела засвідчують, що взимку 1651 року під загальним контролем гетьмана та безпосереднім керівництвом старшини Тарасенка козаки провели грандіозну розвідувальну операцію. До Корони Польської направили близько двох тисяч українських шпигунів, які збирали найрізноманітнішу інформацію, проводили диверсії та готували повстання. Також вони поширювали чутки про надзвичайну бойову міць армії Хмельницького й тим самим викликали панічний настрій серед місцевого населення. Більшість козацьких розвідників (до речі, серед них були й жінки) під час виконання цього важливого завдання вдавали із себе жебраків, калік, «пілігримів», мандрівних циркачів, кобзарів, в деяких випадках — священиків, прочан або ченців.
Керманичу Української держави вдалося створити агентурну мережу у Варшаві та столиці Великого князівства Литовського Вільно, яка вчасно поставляла необхідну політичну
та військову інформацію. Після 1654 року розвідувальна служба Війська Запорізького провела блискучу операцію, унаслідок якої козацький розвідник Лук’ян Григорович (Литвин), який був професійним лікарем, влаштувався на роботу в Посольський приказ у Москві.
«Хмельницький застосовував силу лише тоді, коли вже хитрість виявляла безсилля, — писав французький хроніст про козацького гетьмана. — Серед козаків він мав такий авторитет, що легко знаходив людей, які ладні були загинути, аби втілити в життя задум полководця.»
Анатолій КОТОВ 21 травня 2010 p.