Звісно, зараз слово «терорист» вкрай негативне, а боротьба з тероризмом є ледь не проблемою №1. Однак він — непросте й неоднозначне явище. Зокрема, воно стало «хорошою традицією» на теренах деспотичної Російської імперії. До терору вдавалися різні революціонери — соціальні, національні. Нагадаймо: до смертної кари за тероризм було засуджено рідного брата «вождя світового пролетаріату» В. Леніна — Олександра Ульянова. Терор широко використовували російські есери, та й більшовики теж. Наприклад, не менш важливий «вождь пролетаріату» Й. Сталін у молодості здійснював грабіжницькі «експропріацій- ні акти» (екси), добуваючи гроші для більшовицької каси.
Замолоду вдававсь до засобів терору Юзеф Пілсудський — вождь Польської держави міжвоєнного періоду, проти якої боровся С. Бандера. Ця держава тероризувала численне українське населення Галичини, Волині, Холмщини, Берестейщини, Підляшшя. Лише т.зв. пацифікація — коли українських селян без суду й слідства били, а то й забивали до смерті, чого була варта! Не дивно, що на державний
терор українські націоналісти відповідали індивідуальним політичним терором.
Не будемо зараз вдаватися до аналізу терористичної діяльності ОУН. Цьому треба було б присвятити окреме об’ємне дослідження. Зазначимо лише, що терор ніколи не був основною ланкою діяльності українських націоналістів. Зокрема, за часів, коли ОУН реально керував С. Бандера.
Але повернімося до політичної кар’єри С. Бандери. Після закінчення гімназії він планував продовжити навчання в Українській госпо
дарській академії, що в Подєбрадах, у Чехословаччині. Однак не зміг цього зробити, бо йому не зробили закордонного паспорта. Польська влада дуже прискіпливо відстежувала діяльність свідомих українців, намагалася всіляко обмежувати їх. Перебувши рік вдома, він вступив на агрономічний факультет Львівської політехніки. Брав активну участь в українському національному русі, в роботі різноманітних українських легальних організацій. Став членом ОУН. У 22 роки очолив пропагандистський відділ організації, у 23 став заступником крайового ватажка, а в 24 сам очолив Крайовий провід. Погодитись очолити Крайовий провід ОУН — це майже підписати собі смертний вирок. Зазвичай на
цій посаді перебували не більше року — гинули від рук польської поліції. Так, зокрема, сталося з попередниками С. Бандери — Юліаном Головінським та Степаном Охримовичем.
З самого початку своєї діяльності в ОУН Степан зарекомендував себе не як майстер терору, а як умілий пропагандист. Можливо, на це вплинуло те, що він — із родини священика. Бандера зрозумів, що слово може бути найефективнішою зброєю. Зазначимо: сам він терористичних актів не здійснював — лише готував деякі з них.
Пригадаймо основні моменти. У листопаді 1932 р. одинадцять бойовиків ОУН напали на поштове відділення в Городку поблизу Львова. Це був типовий екс, мета якого — дістати гроші для організації. Цей напад (до речі, його готував не Бандера) був невдалим. Двох нападників убили на місці. Ще двох, Василя Біласа й Дмитра Данилишина, заарештувала польська поліція. Після швидкого суду їх повісили. Того дня, коли відбувалася страта, С. Бандера організував акцію — у церквах Галичини задзвонили дзвони. Це було нагадуванням про мученицьку смерть бойовиків.
Ставши крайовим провідником ОУН, Степан відмовився здійснювати екси. Підготовлені ним терористичні акти були переважно політичними, або ж це була помста.
Одним із найвідоміших стало вбивство радянського дипломата Олексія Майлова в жовтні 1933 р. Реалізував його Микола Лемик. Перед цим терактом бойовик зустрічався зі С. Бандерою та Романом Шухевичем, від яких отримав інструкції. Відповідно до яких він, вбивши радянського консула у Львові (було заплановано саме це вбивство), мав здатися польській поліції й заявити, що цей замах здійснено на знак протесту проти Голодомору в Україні 1932—1933 pp. Правда, М. Лемик убив не консула, а спецуповноваженого ГПУ, який перевіряв роботу радянських консульств у Європі. Зрештою, це мало більше значення, ніж убивство консула.
Лемик здався поліції, а потім виступив на суді з відповідною заявою. Це, звісно, спричинило чималий розголос у Польщі.
Ще одним резонансним політичним терактом стало вбивство міністра внутрішніх справ Польщі Броніслава Пе- рацького 15 червня 1934 р. На совісті пана міністра були масові переслідування українців. Б. Перацький був персоною, наближеною до Ю. Пілсудського, і міг стати наступником цього «начальника держави».
У самому теракті щодо Б. Перацького є чимало «дивних» моментів. Існує навіть версія, що українських націоналістів просто використали противники цього впливового політичного діяча. Зараз не будемо розглядати ці версії — оскільки, знову ж таки, це окрема розмова. Зазначимо тільки, що саме це вбивство було основним звинувачувальним моментом на варшавському суді 1935—1936 pp. проти Бандери та інших оунівців.
Проте не політичні вбивства були головними в діяльності ОУН 30-х pp. XX ст. За ініціативою С. Бандери та під його керівництвом українські націоналісти здійснили низку успішних акцій. Зокрема, вдалося організувати широкомасштабну «шкільну акцію», яка охопила величезну кількість українських школярів Галичини. Надрукували й розповсюдили 92 тисячі листівок і б тисяч брошур. На той час це був дуже великий наклад. Завдяки пропагандистській роботі вдалося зорганізувати учнів шкіл, які одночасно виступили проти польської мови викладання, традиції молитися польською мовою та польської державної атрибутики в школах Галичини.
Ще однією кампанією, ініційованою С. Бандерою, стала «антимонопольна акція». Вона полягала в бойкоті монопольних товарів — горілки й тютюну. З одного боку, ця акція мала за мету підірвати фінанси Польської держави. Адже для неї торгівля горілкою й тютюном була важливим джерелом прибутків. Крім того, ця акція була боротьбою за здоров’я нації. До речі, сам Бандера ніколи не курив і не вживав горілки.
Також під орудою Степана на Галичині почалася широкомасштабна акція вшанування могил січових стрільців, які загинули в боротьбі за незалежність України. Ці могили почали впорядковувати: ставили на них пам’ятники або хрести, обсаджували квітами, відправляли поминальні служби, влаштовували віча. У селах, де не було таких могил, насипали символічні, встановлювали на них хрести.
Польська влада швидко зорієнтувалася, що це сприяє розвитку самосвідомості українців. Тому поліцейські та польські шовіністи нищили ці могили, руйнували пам’ятники, зрубували хрести. Такі варварські акції часто відбувалися вночі. Проводимо ще одну паралель. У розквіт «перебудови» на батьківщині С. Бандери, в селі Старий Угринів, йому встановили скромний пам’ятник. Проте доблесне радянське військо його підірвало. Після відновлення пам’ятника знову вчинило такий самий акт вандалізму. Гадаю, коментарі зайві.
Та повернімося до Бандери. Можемо констатувати, що під його керівництвом діяльність ОУН на українських землях мала різнобічний характер. Його не можна характеризувати як стовідсоткового терориста. Юзефа Пілсудського чи Йосипа Сталіна є більше підстав за «гріхи молодості» звинувачувати в тероризмі, ніж Степана Бандеру. Правда, ці особи стали державними мужами, цим вони ніби «змили» з себе гріх тероризму. Хоча, перебуваючи при владі, вдавалися до широкомасштабного державного терору, перед яким їхній «молодіжний» терор здається лише квіточками.