Радянські пропагандисти чи не найбільше звинувачували С. Бандеру й бандерівців нібито в співпраці з німецькими фашистами. При цьому «забуваючи» очевидне, перекручуючи факти, а в більшості випадків це була відверта брехня. Насправді українські націоналісти бандерівського крила були чи не найпослідовнішою антифашистською (точніше — антинацистською) силою в Європі — на відміну від західних демократій, які уклали з А. Гітлером 29 вересня 1938 р. Мюнхенську угоду, а також СРСР, що в 30-х pp. серйозно допоміг гітлерівцям посилити армію, а потім з вересня 1939 по 1941 pp. скріпив з ними «бойову єдність», захоплюючи (даруйте — «визволяючи») значні території у Центрально-Східній Європі. Треба відверто сказати: винні в страхіттях Другої світової війни не лише німецькі нацисти та їхні союзники, а й західні демократії, особливо СРСР. Усі вони більше чи менше співпрацювали з гітлерівцями, підштовхуючи їх до агресивних дій.
До речі, питання: коли почалася Друга світова? У західній історіографії — 1 вересня 1939 p., коли Німеччина напала на Польщу, а через 17 днів те саме зробив СРСР. У такому датуванні є певний елемент пропаганди: це допомагає «замазати» Мюнхенську угоду, переклавши вину за початок війни на Німеччину й СРСР. Натомість радянська історіографія акцентує увагу на іншій даті — 22 червня 1941 p., коли почалася т.зв. Велика Вітчизняна війна. І тим самим «замазується» майже дворічна співпраця СРСР з нацистами.
Пригадаємо ще таке. Як відомо, першою анексією нацистської Німеччини став аншлюс Австрії в березні 1938 р. Однак це відбулося мирно, без збройних сутичок. Через рік, 14 березня 1939 р., у результаті Мюнхенської угоди ліквідували Чехословаччину, території якої відійшли Німеччині та її союзникам. І якщо чехи без опору прийняли німецьку окупацію, у Словаччині виникла маріонеткова союзна Німеччині держава, то на Закарпатті, яке перебувало в складі Чехословаччини, українці чинили збройний опір союзникам Німеччини — угорським агресорам. Цей опір організували українські націоналісти. Фактично це й був початок Другої світової війни — принаймні для нас, українців.
1940 року, коли союзник нацистської Німеччини, Радянський Союз, підступно напав на Фінляндію, С. Бандера пропонував створити загони українських націоналістів, які мали відправитися захищати Фінляндію. Цікаво, що А. Мельник був проти цього, бо, мовляв, такі дії не сподобаються Німеччині.
1940 — на початку 1941 pp. Бандера та його прихильники, передбачаючи, що конфлікт Німеччини та СРСР неминучий, створили т.зв. дружини українських націоналістів, більш відомі як батальйони «Роланд» і «Нахтігаль». Щоправда, це відбувалося при погодженні з німецькою владою і є чи не єдиним фактом співпраці бандерівців та нацистів. Звісно, кожен із них тут мав свою мету. Бандерівці сподівалися, що ці батальйони стануть зародком армії незалежної Української держави. Німці ж прагну- ли використати їх для боротьби з радянськими партизанами на теренах Білорусі. 1942 року ці військові формування німці розпустили, а багатьох їхніх солдатів за небажання продовжувати службу ув’язнили у львівській «тюрмі на Лонцького».
Завдяки батальйонам українських націоналістів було проголошено Акт відновлення Української держави ЗО червня 1941 р. у Львові. Однак це викликало негативну реакцію з боку німецької влади, в планах якої не було створення самостійної України. Провідних членів ОУН заарештували, багатьох відправили до концентраційних таборів. Серед них був і Бандера, який з 5 липня 1941 р. по 27 вересня 1944 р. перебував у концентраційному таборі «Заксенгаузен». В’язнями цього табору стали й інші діячі ОУН, у т.ч. мельниківці.
Бандерівці також організували похідні групи ОУН, в яких близько десяти тисяч підготовлених членів організації йшли за німецькими військами на Наддніпрянську Україну, створюючи тут свої структури. Діяльність похідних груп була небажаною для нацистів. Чимало їхніх учасників розстріляло гестапо.
Під час Другої світової війни усій родині Степана Бандери довелося пройти мученицький шлях. Батько Степана, Андрій, після початку війни відмовився покидати рідне село, яке зайняли радянські «визволителі» — тоді бойові товариші німецьких нацистів. Кур’єрам свого сина, яких той спеціально відправив за ним, сказав: «Що буде моїй громаді, то буде зі мною. Не маю релігійного, духовного права і не маю права як патріот український лишати громаду». Отця Андрія арештували бійці НКВС, хоча ніякої вини за ним не було — лише те, що був українським патріотом та батьком Степана Бандери. 8 липня 1941 р. йому винесли смертний вирок. Не дочекавшись п’ятиденного терміну, коли підсудний має право подавати апеляцію, його розстріляли. Сталося це 10 липня в Києві.
Один із братів Бандери, Богдан, загинув у похідних групах ОУН на півдні України 1941 року. Вважається, що до його
смерті причетне гестапо. Правда, доказів щодо цього немає. Інших двох братів, Олександра та Василя, закатували в нацистському таборі «Авшвіц», його ще називали «Освєнцім». Звісно, ці факти замовчували радянські пропагандисти, як замовчуються вони й зараз їхніми духовними нащадками.
Для повноти картини, що означала Друга світова для родини Бандери, — кілька слів про сестер Степана. Марту, Володимиру й Оксану заарештувала радянська влада, вони відбували покарання в таборах ГУЛАГу. їх привозили в Москву, водили по театрах та музеях, показували «успіхи» радянської влади. Від них вимагали лише одного — зректися й засудити діяльність брата. Ніхто з них не зробив цього. Для них честь була важливішою за благополуччя, чого не скажеш про деяких нинішніх українських політиків та «відомих діячів».
Марта й Оксана прожили життя самотніми. Після ув’язнення їм не дозволили повернутися в Україну. Володимира ж на час арешту була матір’ю шістьох дітей. На час, коли вона разом із чоловіком-священиком перебувала в засланні, її дітей віддали в сиротинці (дитбудинки).
Звісно, утримуючи С. Бандеру в концтаборі, нацисти неодноразово пропонували співпрацювати з ними. Однак домовитися з ним не вдалося. Його відпустили наприкінці війни, коли Німеччина зазнавала поразку за поразкою. Сподівалися, що за допомогою Бандери німці використають Українську повстанську армію. Однак реально ніякої співпраці між ОУН, УПА та нацистами так і не було.