Після закінчення війни С. Бандера перебував на території Західної Німеччини, яка була під контролем СІЛА, Англії та Франції. При цьому його діяльність була законспірованою і він часто міняв місце проживання. Навіть його діти (Натал-
ка, Андрій та Леся) не знали, хто їхній батько. Така законспірованість була пов’язана з тим, що існувала вимога з радянського боку до західних союзників, щоб видати С. Бандеру як «запеклого злочинця проти людства». Наприклад, б лютого 1946 р. на засіданні першої сесії Генеральної асамблеї ООН у Лондоні цього публічно домагався український письменник Микола Бажан, який виступав від імені радянської України (уміли ж радянські люди використовувати безхребетних українців!). Після цього підрозділи американської військової поліції, що перебували в Західній Німеччині, отримали вимогу затримати С. Бандеру.
Крім того, радянські спецслужби постійно організовували замахи на нього. Відомо про шість таких спроб. Радянська влада вважала С. Бандеру запеклим ворогом.
Ситуацію ускладнювало й те, що в самому середовищі ОУН (бандерівців) за кордоном з’явилися ідейні та організаційні розходження. У С. Бандери та його прихильників з’явилася опозиція, осередком якої стала газета «Український самостійник». Опозиціонерів очолив Л. Ребет, котрий представляв «м’яку», компромісну лінію в середовищі українських націоналістів. Опозиціонери вимагали демократизувати діяльність ОУН, а також змінити ідеологію організації, прийнявши деякі соціалістичні елементи. Це ніби обумовлювалося реаліями боротьби УПА на радянських землях. С. Бандера був категорично проти змін, пропонованих опозиціонерами. На знак протесту проти «підшивання під фірму ОУН неокомунізму» він 22 серпня 1952 р. відмовився від посади керівника ОУН. Та все ж п’ята конференція закордонних частин ОУН знову обрала його керівником. Висловлюючи свою вдячність за довіру, він сказав: «Дякую! Смертний вирок приймаю».
У останні роки свого життя Бандера зарекомендував себе як безкомпромісний борець проти комуністичної системи. Зокрема, під його керівництвом у діаспорі бандерівці організували потужний міжнародний рух — Антибільшовицький блок народів (АБН). При цьому провідник не мав якихось ілюзій щодо політики США. Так, у листі до членів ОУН від лютого 1953 р. вказував на співпрацю США й СРСР. Наводимо невеликий уривок з цього листа: «На жаль і на не користь українській визвольній справі, політика США активізується по лінії піддержки московського білого імперіалізму — єдінонеділимства. При цьому вона не тільки ігнорує самостійницькі стремління України й інших давнопоневолених Москвою народів, але проявляє намагання підкорити їх московським імперіалістичним тенденціям, заставити українські політичні сили відступити від основної мети визвольних змагань і прийняти мінімальну ціль: усунення большевицького режиму й системи з дальшою приналежнісю України до російської імперії в нових устроєвих формах».
Ці слова ніби недавно писані!
Не дивно, що радянські спецслужби намагалися усунути Степана. Дуже багато проблем він їм створював. Після кількох невдалих замахів на провідника ОУН КДБ все-таки вдалося вбити його. Сталося це 15 жовтня 1959 р. в Мюнхені, неподалік від квартири, де мешкала його сім’я. Провідника ОУН убили спеціальним пістолетом, зарядженим отруйною речовиною. Саме вбивство мало виглядати так, ніби Бандера помер від серцевого нападу. Убивцею був агент КДБ Богдан Ста- шинський — до речі, українець, який народився під Львовом.
Парадоксально, але смерть провідника ОУН допомогла українським націоналістам. Це, можливо, виглядає дивно. І знову містично!
Ще при першому огляді тіла Степана виникла підозра, що це не просто смерть від серцевого нападу, а вбивство. Однак це неможливо було довести. Та не минуло й двох років, як Б. Ста- шинський здався німецькій поліції і розповів, як усе було.
Причиною була ціла трагічно-романтична історія. Б. Ста- шинський, перебуваючи в Східному Берліні, закохався в місцеву дівчину Інге Поль. Приїхавши після здійсненого вбивст-
ва Бандери до Москви, він мав розмову з головою КДБ О. Ше- лєпіним, тоді й попросив у нього дозволу одружитися з Інге. Як виняток, йому дозволили, але за умови, що дружина приїде до Москви й стане співробітником КДБ. Інге не поділяла комуністичних поглядів, не симпатизувала СРСР, а коли Б. Сташинський розповів, хто він, була просто шокована. Та все ж кохання перемогло. Вони одружилися й поїхали до Москви. Інге завагітніла й вирішила повернутися до батьків у Східну Німеччину. Б. Сташинського не пустили з нею. У Німеччині вона народила сина. Але батькові так і не дозволили побачитися з дружиною та новонародженим. Через кілька місяців дитина померла. Лише тоді під прискіпливим наглядом КДБ Сташинський приїхав до своєї дружини. Зустрівшись, вони вирішили втекти на Захід. З труднощами, але їм це вдалося. Практично в останній день перед спорудженням Берлін-
ського муру (символічно?) Богдан та Інге опиняються в західній частині міста, де Б. Сташинський здався поліції.
У жовтні 1962 р. (майже через три роки після вбивства Бандери — теж символіка!) відбувся сенсаційний судовий процес у Карлсруе (ФРН), де судили Б. Сташинського. Там детально висвітлювали, як готувався й реалізовувався замах на лідера ОУН. Провідні газети світу писали про цей процес. Фактично це був суд над злочинами комуністичної системи — комуністичний Нюрнберг.