Чак Є. Д. Барви нашого слова

МІФІЧНІ ДАТИ

«Комедия о настоящей беде Московскому государству, о царе Борисе и о Гришке Отрепьеве, писал раб божий Александр сын Сергеев Пушкин в лето 7333, на городище Воронине». Такий вигляд мала титульна сторінка «Бориса Годунова» в рукописі О. С. Пушкіна.

Як на основі цього тексту встановити дату написання твору?

У наведеному тексті О. С. Пушкіна – стилізація під мову давніх літописів. Як відомо, «Повість минулих літ» – перший давньоруський літопис, складений на початку XII століття літописцем Нестором, – до нас в оригіналі не дійшов. Найдавніший список його – Лаврентіївський, названий так за ім’ям ченця Лаврентія, який 1377 року переписав «Повість» для суздальського великого князя Дмитрія Костянтиновича. Так ось у цьому списку фігурують такі дивні дати. Наприклад, про похід Олега на Царград сказано: В лъто 6415. Иде Олег на Грекы, Игоря оставив Киевъ…» Ми знаємо, що йдеться про 907 рік.

В Іпатіївському літописі читаємо: «В лъто 6777. Не бысть ничто», тобто «не було нічого». Причому числа позначалися буквами. Так, дата 6777 складалася з позначки, яка показувала, що йдеться про тисячі, літери «зело», що означала «шість», літери «псі» – 700, «он» – 70, «земля» – 7. Дата нападу на Київ монголів під проводом Батия складалася з літер «зело», «псі», «мисліте» (означало «сорок»), «іже» («вісім»), що разом давало дату 6748. Пізніше у світських українських текстах, зокрема в грамотах, що дійшли до нас, числа записували словами. Ось приклад з однієї купчої грамоти: «Въ лъто шєсти тисящноє шистьдесять самоє купилъ панъ пєтрашъ дъдицтво в аньны радивонковоъ…» Що ж це за дати? Звідки взялися такі великі числа?

Руські літописці вели лік від міфічного «сотворіння світу», яке начебто сталося 21 березня 5509 р. до н. е. До кінця XV століття початком року вважалося 1 березня, а потім (очевидно, з 1492 року) новий рік починався 1 вересня.

Отже, щоб встановити дату в сучасному літочисленні, треба від числа, зазначеного в літописі або давній грамоті, відняти 5508. Якщо від числа 6748, під яким у літописі стоїть запис про напад Батия з ордою на Київ, відняти 5508, то вийде 1240. Нам відомо з історії, що саме в тому році Київ було спалено.

Вересневий початок року і літочислення «від сотворіння світу» існували в Росії до 1700 року. Указом від 15 грудня року Петро І встановив новий початок року: слідом за 31 грудня 7208 року «від сотворіння світу» настало 1 січня року нашої ери.

Тепер повернемося до «Бориса Годунова» і займемось арифметикою. Якщо від 7333 відняти 5508, залишиться 1825. Це і є дата написання твору.

Літературне місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.