Є. Д. ЧАК - Складні випадки українського слововживання

Наповнений

Наповнений. Це слово звичайно вимагає після себе додатка в орудному відмінку. «Рядки військових звітів Західного фронту знову наповнені назвами міст» (В. Еллан). «Люди одержують тепер упорядковане житло, світлі квартири, простір, наповнений сонцем і зеленню» («Наука і життя»). Найчастіше слово наповнений вживається, коли йдеться про фізичне значення. «Тьмяно полискували наповнені водою колії» (О. Гончар). «Передвесняний вишневий плач ще більше тривожив душу, витискав нові сльози, що падали на діжку, наповнену зерном, заробленим її Іваном» (М. Стельмах).

Нерідко слово наповнений зв’язане з додатком, що виражає абстракцію. Наприклад: «Осліпло темне громаддя будинків, таємничістю наповнилися парки, сквери» (О. Гончар).

Коли мова йде про моральний стан людини, здебільшого вживають слово сповнений (див.), яке вимагає після себе додатка в родовому відмінку.

У художній мові наповнений інколи поєднують з додатком не в орудному а в родовому відмінку (наповнений – чого?), очевидно, під впливом конструкції із словом сповнений. Порівн. у А. Малишка:

І жайвори плещуть у небі, у щебеті полю і житу,

І сам я на рідній Вкраїні наповнений сонця-блакиту.

Літературне місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.