Є. Д. ЧАК - Складні випадки українського слововживання

Поруч, поряд

Поруч, поряд. Мовці часом не розрізняють значення цих слів, хоч семантика їх не тотожна. Поруч означає «один біля одного», «по сусідству, поблизу когось, чогось», «дуже близько». «Валентин сидить поруч Бориса на канапі, поклавши йому важку руку на плече, мов охороняючи друга від всіляких напастей» (О. Гончар).

Сядем тут відпочинемо, друже,
Розіславши на камінь шинель.
Ой широко розлився ти, Буже,
Ой далеко плисти до тих скель!
Кожний раз, як кисет добуваю,
Що її вишивала рука,
Пригадаю, усе пригадаю,
Поруч мене вона виника (О. Гончар).

«Ось і зараз, поруч з батьком, оточений людьми, сидить русявочубий Марко» (М. Стельмах). «Дружина – маленька, худорлява і доволі сварлива жінка. Поруч з нею він здається велетнем».

Поряд у першу чергу має значення «разом з кимось, нарівні, одночасно з кимось, чимось». «Поряд з соціалістичними державами за мир борються країни Азії, Африки, Латинської Америки, які визволилися від колоніального гніту».

Тим часом у мовній практиці дуже поширене вживання поряд у значенні «біля, по сусідству». «І раптом все змішується. Він уже не бачить того бійця, що йшов з ним поряд, ні валунів попереду, а тільки чує, як по лісу гучно ляскають кулеметні черги, з дерев сиплеться сніг і білою млою застилає світ» (Г. Тютюнник). «Та Лукії сьогодні чогось не співається, їй просто хочеться отак сидіти поряд з капітаном, слухати його тиху мову, відчувати тонкий запах парфумів, що йде від нього, – чи, може, це запах океану?» (О. Гончар). Інколи вживання поряд замість поруч зумовлене стилістичними міркуваннями. Наприклад: «Страшна газова гангрена, вразила його руку. Рука лежала поряд нього, розпухла до неймовірного розміру, темна, в багрово-синіх плямах та пухирях, і нестерпно смердюча. Три дні не спускав з неї очей Орлюк. Він дивився на неї, як на смертельного ворога. І мовчав» (О. Довженко). У наведеному прикладі письменник не міг вжити слово поруч, бо в контексті вже двічі повторюється іменник рука, що має з цим словом спільний корінь.

Проте вимога смислової точності зумовлює розрізнення слів поруч і поряд, бо в окремих контекстах взаємозаміна їх може спричинитися до затемнення змісту. Наприклад, як розуміти речення: «Поряд з практикантами зошити перевіряв учитель Петренко»? Чи наголошується тут на тому, що вчитель сидів біля практикантів, за тим самим столом, чи йдеться про те, що окремі зошити, крім практикантів (або незалежно від них, паралельно з ними), перевіряв і вчитель? Щоб уникнути непорозуміння, варто поруч вживати в значенні «біля», а поряд – у значенні «паралельно».

Ні за яких обставин не можна вжити слово поруч замість поряд у реченні такого типу: «Поряд з величезними, рік у рік зростаючими затратами на нове житлове будівництво Радянська держава асигнує чималі кошти на ремонт квартир трудящих», оскільки слово поруч не має значення «одночасно з чимось».

Літературне місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.