Є. Д. ЧАК - Складні випадки українського слововживання

Рятувальний, рятівний; рятувальник, рятівник

Рятувальний, рятівний; рятувальник, рятівник. Слово рятувальний означає «спеціально створений для рятування», «призначений для рятування». «З’явився над морем літак, сипнув на воду два рятувальних круги і полетів у напрямі берега» (А. Шиян). «Рятувальна експедиція вдруге вивозила людей» (М. Трублаїні).

Рятівний і його синоніми рятівничий, рятунковий мають значення: «той, що приносить порятунок». «…Крок за кроком відступали на Каховку, до рятівних дніпровських переправ» (О. Гончар).

Українсько-російський словник (т. V, стор. 241) зазначає, що в розмовній мові слово рятівний вживається також у значенні «призначений для рятування». На це натрапляємо і в художній літературі. Наприклад: «Підняти всіх жителів узбережжя для рятівних (правильніше: рятувальних) робіт на бродах» або в такому ж значенні, тільки з синонімом слова рятівний рятівничий: «Інженер зорганізував рятівничу команду з дачників».

Очевидно, в літературній мові, і писемній, і усній, слід уникати таких лексичних замін, бо все-таки ці слова відрізняються змістом: адже не завжди і не всякі рятувальні дії (тобто дії, спрямовані на здійснення порятунку) виявляються рятівними (тобто такими, що справді приносять порятунок).

Рятувальник – людина, яка спеціально займається рятуванням або за певних умов виявляє намір це зробити. «Раніше ми були тільки науково-дослідною групою, а тепер взяли на себе ще й функції рятувальників» (Ю. Бедзик). «У моторці, яка обігнала наш катер, були рятувальник і лікар».

Рятівник – людина, яка приносить порятунок. «Тихович сердечно подякував своєму рятівникові» (М. Коцюбинський). «Пароплав! Це слово було на устах у кожного, його повторювали пошепки, як найдорожче ім’я, очі людей хотіли прозирнути темряву, щоб побачити свого рятівника» (О. Довженко).

В Українсько-російському словнику зазначено (т. V, стор. 241), що рятівник може означати ще й того, хто займається рятуванням. Мабуть, це можна прийняти тільки тоді, коли йдеться про людину, яка неодноразово врятувала когось або щось, а коли мова йде про професіонала, припустімо працівника водної рятувальної станції, то його слід називати рятувальником. Хоча для конкретної особи він може бути і рятівником – людиною, що здійснила порятунок.

Отже, рятівник – не всякий, хто робив спробу врятувати, тобто виконував функції рятувальника, а лише той, хто здійснив врятування.

Літературне місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.