План-конспект уроку (розробка уроків)

УРОК № 32 Тема. О. Олесь. «Метелиця чи дівчина…».

Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст твору, художню майстерність автора; розвивати навички виразного читання, аналізу ліричного твору, визначення художніх засобів та їхньої ролі у творі; виховувати естетичні смаки, любов до природи, оптимістичне світобачення.

Обладнання:            портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них; зимові пейзажі.

Теорія літератури: ліричний вірш, художні засоби.

          Хід уроку         

I.       ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II.      МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

III.    АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання.

1)         Заслуховування усних творів про героїчні вчинки дітей у різних ситуаціях, проведення паралелей із сучасним життям (наприклад, врятування п’ятирічною Настею Бочар з Харківщини свого братика з палаючого будинку).

2)         Міні-диспут «Які якості потрібні людині для героїчного вчинку?», «Чи є героїзмом стрибання з моста, з дерева?»

IV.    СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1.         Слово вчителя.

Як ви вже знаєте, дитячі твори О. Олесь почав писати тоді, коли в нього народився син. Ось, наприклад, цікава і смішна поезія «Алфавіт віршами, написаними для сина».

У         віршах про природу казка, багата уява, фантазія автора переплітається з дійсністю, до того ж приправлена тонким гумором. Це створює неповторну життєрадісну картину, коли Метелиця — дівчинка, а Мороз — дідок, закоханий у молоду красуню, і сльози течуть не у людей від морозу, а в Мороза від нерозділеного, нещасного кохання.

2.         Виразне читання вірша О. Олеся «Метелиця чи дівчина…».

3.         Словникова робота.

Леґіні — молоді хлопці, юнаки.

(Учитель відповідає також на питання учнів.)

4.         Обмін враженнями щодо прочитаного.

5.         Колективний аналіз поезії О. Олеся.

Поетичні рядки

Образи

реальні

Образи

фантас­

тичні

Художні засоби
Метелиця чи дівчина З сусіднього села Навколо подивилася І хустоньку взяла.

З кишені білу хустоньку Мережану взяла І в танці закрутилася Красуня із села.

дівчина

село

хустонька

танок

метелиця

сніг

сніговий

покрив

заметіль

Розгорну­та метафора, у складі якої є епітети (білу, мережану), зменшувально- пестливі слова (хустоньку)
Мороз, дідок рожевенький, Мов яблучко в саду, Всміхається, закоханий В красуню молоду.

Та що він їй, старесенький, їй леґіні в думках,

І сльози рясно котяться В Мороза по щоках.

дідок

яблучко

красуня

леґіні

сльози

Мороз Сльози в Моро­за по що­ках Епітети (роже­венький, зако­ханий, молоду, старесенький), порівняння (мов яблучко в саду), зменшувально- пестливі слова (рожевенький, старесенький)

Висновок. Тема вірша — створення поетичного образу зими, в якому реальні прикмети переплітаються із фантастичними. Природа оживлюється, уособлюється. Поезія викликає багато асоціацій, легеньку посмішку і навіть захоплення майстерністю, оригінальністю автора.

6.         Завдання-дослідження.

Довести, що твір О. Олеся «Метелиця чи дівчина…» — ліричний вірш.

Визначити риму та ритм.

Рима: села — взяла

Ритм:  Метелиця чи дівчина

 

З сусіднього села

Навколо подивилася

І хустоньку взяла.

7.         Порівняння образу зими у творах О. Олеся та інших відомих учням письменників.

8.         Індивідуальна робота.

Завдання: вивчити напам’ять вірш, виразно його розповідати. Можна зробити ланцюжок малюнків-підказок.

V.      ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

1.         Творча робота «Жартівливий діалог».

Олесь Кмітливець замислився над тим, як би подружити Метелицю й Мороза. Тому пропонує скласти й продемонструвати жартівливі діалоги між персонажами, де Мороз намагався б до¬битися свого.

Наприклад:

Мороз. Дівчино-красуне, не тікай!

Метелиця. То чого б це я свій час витрачала на старих дідів!

Мороз. Старий то старий, але тобі без мене нікуди. Де ти бачила гарну Метелицю при +20 °С ? Одна калюжа від неї лишиться. і т. под.

VI.    ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити напам’ять вірш, уміти його аналізувати, робити «словесний малюнок».

Підібрати вірші інших письменників про зиму, навчитися виразно їх читати; зробити ілюстрації, сніжинки на конкурс; підготувати повідомлення про чайку (окремим учням).

VII.   ПІДСУМОК

Літературне місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.