Мета: пояснити учням, як правильно вживати числівники на позначення часу і дат, коли вказується точний, а коли приблизний час; сприяти засвоєнню знань правил вживання числівників на позначення часу і дат; виховувати кмітливість, старанність.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Перевірка домашнього завдання.
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з підручником.
[1] Вправа 428 (усно).
[2] Вправа 355 (усно).
2. Практична робота.
Завдання: записати позначення часу різними способами.
[1] Вправа 429.
[2] Вправа 356.
3. Слово вчителя.
У розмові можна називати точний час і приблизний. Точний час вказують у розкладі відправлення поїздів, літаків, виходу радіо- і телепередач, початку концертів, вистав, спортивних заходів тощо. Вказівка на точний час характерна для наукового та офіційно-ділового стилів мовлення.
У розмовному мовленні час події, як правило, вказують не точно, а приблизно.
4. [1, 2] Розігрування діалогу.
— Уявіть ситуацію: ви запрошуєте друга прийти до вас, коли він звільниться, щоб подивитися разом кінофільм. Про який час ви домовлятиметеся: точний чи приблизний?
5. Робота з підручником.
[1] Вправа 436 (письмово).
[2] Вправа 357 (письмово).
6. Слово вчителя.
Як правильно написати третє лютого чи третього лютого?
Обидва словосполучення можливі в мові, відповідають її нормам. Звороти типу третє лютого, п’яте квітня утворилися із словосполучень третє число лютого, п’яте число квітня, в яких згодом слово число перестали вживати як само собою зрозуміле. Подібно утворилися словосполучення типу третього дня лютого, п’ятого дня квітня, в яких слово дня згодом утратилося. Дозволяються обидва написання.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. [1, 2] Переклад з російської.
Который час; в первом часу дня; третьего дня; он придет в час дня; в вечерний час; десять минут пятого; без десяти минут пять; магазин закрывается в пять часов.
Д о в і д к а: котра година; о першій годині дня; позавчора, два дні тому; він прийде о першій годині дня; увечері, вечір¬ньої пори; десять хвилин на п’яту; без десяти хвилин п’ята, за десять хвилин п’ята; магазин зачиняється о п’ятій годині.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
[1] Підручник, § 46, вправа 439 (письмово).
[2] Підручник, вправа 358 (письмово).