Статті

Засоби жанрової реалізації повісті-притчі «Планетник» Харчука та «Маленький принц» Сент-Екзюпері.

Для початку треба сказати, що за жанром твір Бориса Харчука «Планетник» – повість-легенда, в якій чітко простежується казковий елемент. Твір Сент-Екзюпері «Маленький принц» – це казка, яка є найпопулярнішим твором в світі всіх часів. Тому досліджувати жанрову реалізацію саме в творі «Маленький принц легше».

Будучи повістю-легендою, «Планетник» є більш складним твором, ніж «Маленький принц». На складність «Планетника» вказує наявність соціального елементу – опису життя села; наявність побутових та традиційних елементів – змалювання типових українських осель, певних українських народних традицій.

Жанр казки в «Маленькому принці» реалізований за допомогою цілком фантастичних, нереальних елементів. Льотчик з іншої планети розбивається в пустелі, де розповідає свою історію. Тут треба зазначити, що головний герой є трансцендентним, тобто він є для себе другим «я». Монолог героя спрямований скоріш до читача або до самого себе, ніж до якогось іншого персонажа казки. Самі ж персонажі є казковими – змій, що розмовляє, квітка, яка майже стала основним персонажем. Також слід відмітити мешканців планет, на яких побував головний герой – всі вони, за винятком пияк, є казковими. Це і казковий цар, ліхтарник і т.ін.

Притчевість «Планетника» реалізується за допомогою повчального елемента. Повість-притча Б. Харчука “Планетник” має в собі багато казкових, фантастичних елементів. Але головна думка її ясна: треба навчитися жити в гармонії з природою, безнастанно трудитися, боротися за здійснення своєї мрії. У житті часто буває, що талановитих, неординарних людей ображають, цураються, зневажають. А ті все одно не відступаються від своїх принципів добра й справедливості, людинолюбства. Одвічною мрією людини було навчитися літати. І ця мрія здійснилася завдяки таким, як Планетник. В цьому полягає повчальність (притчевість) твору, його мета – подати приклад, показати позаземний тип людини і дитина зокрема.

Літературне місто - Онлайн-бібліотека української літератури. Освітній онлайн-ресурс.